Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E 501 povoleno pro krájené, loupané a řezané ovoce a zeleninu

Publikováno: 10.08.2017     Autor: FÉR potravina

Během přípravy čerstvého krájeného ovoce a zeleniny mohou enzymatické procesy vést ke snížení jakosti těchto produktů, jako je zhnědnutí a zhoršení struktury.


Žádost o povolení použití uhličitanu draselného (E 501) u loupaného, krájeného a na kousky nařezaného ovoce a zeleniny byla předložena dne 15. října 2015.

 Dne 14. července 2017 Komise EU povolila použití potravinářské přídatné látky E 501 jako stabilizátoru a regulátoru kyselosti v kategorii potravin 04.1.2 „Loupané, krájené a na kousky nařezané ovoce a zelenina nařízením Komise 2017/1270.

Během přípravy čerstvého krájeného ovoce a zeleniny mohou enzymatické procesy vést ke snížení jakosti těchto produktů, jako je zhnědnutí a zhoršení struktury, a k plýtvání potravinami. Aby se zabránilo hnědnutí, lze použít kyselinu askorbovou (E 300). Kyselina askorbová však má tendenci rozkládat buněčnou tkáň, což po několika dnech vede ke změknutí a ztrátě zabarvení ovoce a zeleniny. Používání uhličitanu draselného (E 501) umožňuje účinnější ochranu proti hnědnutí, jelikož uhličitan draselný funguje jako stabilizátor a regulátor kyselosti a minimalizuje poškození tkání způsobené kyselinou askorbovou.

Uhličitany  co do bezpečnosti jsou zařazené do skupiny s přijatelným denním příjmem (ADI – Acceptable Daily Intake) s označením „není stanovena", což znamená, že nepředstavují nebezpečí pro zdraví, jsou-li používány v množství nezbytném pro dosažení požadovaného technologického účinku a není tedy nutná regulace jejich použití.

zdroj: Potraviny info a věstník a EUR-Lex

 Diskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen.

Nejnovější články

"Řecký" jogurt

Spousta lidí si myslí, že "řecký" jogurt se od ostatních jogurtů liší zejména v…

Země živitelka

Země živitelka je největší a nejvýznamnější agrosalón svého typu zaměřující se…

Kaufland stahuje z vlastního rozhodnutí výrobek Katy bílá

Společnost Kaufland Česká reublika v.o.s. zveřejnila na svém webu informaci o…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?