Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Světový den Malbecu

Publikováno: 12.04.2017     Autor: Zdravá potravina

Argentinská asociace vinařů se na počest nejslavnější odrůdy své země rozhodla ustavit 17. duben jako Světový den odrůdy Malbec.


Malbec uznávaný evropskými znalci, zvláště anglickými a francouzskými, je odrůda známá a oceňovaná. Pochází původně z Bordeaux, kde však byla později nahrazena Merlotem. V domácím jihozápadním regionu se nazývá Cot a je základní odrůdou AOC Cahors. 

Novým domovem Malbecu stala Argentina, kde se tato odrůda stala vlajkovou lodí spolu s vínem, tangem, hovězím masem na steaky a fotbalem.  Jako oslavu svých vín a zároveň podporu jejich prodejů vyhlásila organizace „Wines of Argentina“ Mezinárodní den Malbecu. Přestože se Malbec postupem času rozšířil do dalších vinařských zemí světa, je dnes v podstatě synonymem pro argentinské víno. Oslava a prezentace nejznámnějšího argentinského vína bude probíhat v mnoha zemích a městech světa.

Proč 17. dubna?

17. Dubna 1853 byl v Mendoze podán návrh zákona ustavující statek a vinařskou školu Quinta Normal de Mendoza, na které začal působit francouzský agronom Michel Aimé Pouget, který z Francie přivezl odrůdy Cabernet sauvignon, Pinot noir a právě Malbec.

Kde nyní můžete na Malbec narazit?

V Argentině (25 000 hektarů), v sousední Chile (6 000 hektarů), mateřské Francii (oblasti Jihozápad a Bordeaux, 5 500 hektarů) a Itálii. Významnější výsadba je v USA, něco málo přes 1000 hektarů pak v Austrálii. V omezené míře jej najdeme také v Jižní Africe, Kanadě, Novém Zelandu, Mexiku a Bolívii. Už v 16. století si tmavé víno odrůdy Malbec oblíbili Angličané a nazývali ho „black wine of France“. Dostalo se dokonce i do Shakespearovy hry Veselé paničky Windsorské, kde je oblíbeným nápojem Falstaffa. Nechal si ho dovážet i ruský car Petr Veliký, který toto víno nazýval podle místa jeho domoviny „Kagorskoje“.

 

Zdroj:vino.tk – zpravodajství ze světa vínaDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen.

Nejnovější články

Proč Empower Supplements? Protože jsme víc než BIO

Empower Supplements za svými BIO produkty opravdu stojí! Nechává je testovat…

Pivo – zlatý poklad Čechů

V minulosti mohl pivo vařit jen ten, kdo vlastnil právo várečné, udělované…

Káva z pohledu legislativy

Lidé na celém světě běžně pijí kávu, ale svět kávy zůstává pro mnohé neznámý.
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?