Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Tipy na zdravé vaření


Místo soli koření

Pokud často během dne konzumujeme hotové pokrmy a zpracované potraviny, rychle se dostaneme k hranici maximální denní dávky soli. Během vaření tedy solíme jen střídmě. Pro zvýšení pikantnosti pokrmu volíme různé druhy koření jako je kurkuma, kmín, koriandr, tymián, bazalka, kayenský pepř,…Sůl můžeme velice efektivně nahradit mořskou řasou (Nori vločky).

Náhrada vajec

Vejce je možné nahradit podrcenými lněnými semínky, které namočíme do vody. Takto vytvoří gel, který můžeme použít do moučníků místo vajec.

Odstranění dusičnanů ze zeleniny

Pokrájenou zeleninu vložíme do hrnce s vodou, přidáme 1 lžíci citrónové šťávy a 1 lžičku olivového oleje. Pozvolna na mírném ohni zahřejeme na teplotu těla. Poté odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Zeleninu propláchneme pod proudem vody a dál podle potřeby zpracováváme. 

Tuky do studené kuchyně

Při přípravě zálivek na saláty nebo jenom k pokapání hotových pokrmů se výborně hodí rostlinné oleje vyrobené za studena (panenské). Zachovávají si obsah důležitých vitamínů a minerálních látek, které by se tepelnou úpravou zničily. 

Tuky pro restování a smažení

Pro rychlé osmahnutí (restování) se nejlépe hodí řepkový nebo olivový olej. Lze restovat i na sucho, pokud máme k dispozici kvalitní pánev.

Během smažení dochází ke vzniku vysokých teplot. Proto je vhodné používat tuky, které mají vysoký bod zakouření. Mezi takové se řadí zejména ghí neboli přepuštěné máslo, sádlo nebo kokosový tuk. 

Vaření luštěnin

Proti nadýmání způsobené luštěninami je důležité namáčet je do vody několik hodin před vařením. Nicméně namáčením se zničí vitamíny skupiny B, z toho důvodu je vhodné luštěniny rychle spařit horkou vodou a poté vařit v nové. Tepelná úprava musí proběhnout minimálně 20 minut nejlépe s přídavkem majoránky, saturejky nebo řasy kombu pro lepší trávení luštěnin. 

Vhodné nádobí

Za zdravotně nezávadné materiály vhodné pro vaření se považuje sklo, keramika, nepoškozené smaltové nádobí, titan, nerez a litina. Naopak nevhodné je nádobí z hliníku, mosazi, mědi a železa. 

Zachování vitamínů

Nejzdravější tepelná úprava zeleniny je vaření v páře. Pokud musíme zeleninu vařit ve vodě, vaříme co nejkratší dobu a vodu nevyléváme. Můžeme ji použít třeba jako základ do polévek - jsou v ní přítomny důležité živiny, které se vylouhovaly ze zeleniny. Brambory je vhodné vařit ve slupce, aby taktéž nedocházelo k velké ztrátě vitamínů.

Zahušťování pokrmů

Místo klasické mouky do omáček, polévek či gulášů lze snadno použít rozmixovanou zeleninu.

Do kysaného zelí také není třeba používat mouku. Stačí najemno nastrouhat jablko. Obsažený pektin má pojivou funkci, a zároveň dojde k jemnému doslazení. 

Vhodná alternativa do dezertů místo želatiny jsou chia semínka, která navíc obsahují zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. 

 

Zdravá drobenka na koláč

Místo bílé mouky a cukru můžeme použít na přípravu drobenky namleté ovesné vločky a kokosový cukr.

Nejnovější články

Test tavených sýrů 2024

V roce 2023 uplynulo sto let od chvíle, kdy se u nás, přesněji řečeno ve…

Bezlepkové potraviny

Pro někoho je bezlepková strava jedinou možností, jak předcházet zdravotním…

Jsou takřka nezničitelné a škodí zdraví

Jde o syntetické látky známé jako perfluorované a polyfluorované alkylové…