Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E110 - Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3)

Skóre škodlivosti: 5

Zařazeno do skupiny:
Barviva (E100 - E182)

Nebezpečné
Nevhodné pro děti
Alergen

Zdroje informací

E110, Wikipedia [ web ]

FDA, Board discusses colours advice [ web ]

Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Food additives, Dr. Christine Farlow [ kniha ]

Databáze EFSA [ web ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Charakteristika

Žluto - oranžové barvivo, vyráběné synteticky. Můžeme jej nalézt pod anglickými názvy Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S nebo FD&C Yellow 6. Patří do skupiny tzv. Azo barviv. Často se používá v kombinaci s barvivem E123 (Amaranth) pro vytvoření hnědé barvy.

Použití

Pro svou jasně oranžovou barvu je tato látka hojně využívána v nealkoholických nápojích, v mnoha druzích sladkostí, v pekařských výrobcích, v meruňkovém džemu, marcipánu, zmrzlině, horčici, žvýkačkách, instantních polévkách a dalších. Nepoužívá se v potravinách tuky a oleje. Také se používá ve fermaceutickém průmyslu a k netrvalému barvení vlasů a v ostatní kosmetice.

Výroba

Synteticky vyráběná látka. O výrobním procesu není mnoho informací, dříve se jako surovina k výrobě využíval uhelný dehet.

Nežádoucí účinky

Žluť SY je chemicky odvozena od látky Sudan I, což je prokázaný karcinogen a může se ve žluti objevit jako nečistota. Může vyvolat alergické a astmatické reakce, kopřivku, otoky kůže, vyrážku či dráždit žaludek a vyvolat zvracení nebo průjem. Látka je v podezření ze způsobování dětské hyperaktivity a může vyvolávat nesnášenlivost aspirinu.

Doplňující informace

Použití látky bylo zakázáno v Norsku a Finsku, plánuje se její zákaz ve Velké Británii a organizace FDA podala návrh na zakázání v EU. V USA je její použití povoleno. Přijatelný denní příjem je stanoven na 4 mg/kg tělesné hmotnosti/den.V současnosti nelze jít nad rámec EU legislativy – protože je toto E na tzv. „pozitivním“ listu aditiv v rozmezí daných limitů a typů potravin) pro EU musí být povoleno ve všech členských státech EU.  


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

Proč Empower Supplements? Protože jsme víc než BIO

Empower Supplements za svými BIO produkty opravdu stojí! Nechává je testovat…

Pivo – zlatý poklad Čechů

V minulosti mohl pivo vařit jen ten, kdo vlastnil právo várečné, udělované…

Káva z pohledu legislativy

Lidé na celém světě běžně pijí kávu, ale svět kávy zůstává pro mnohé neznámý.