Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Kdy je maso červené?

Publikováno: 14.03.2022     Autor: Slunew

Neexistují jednoduché kategorie odlišující zdravé maso od nezdravého. Barva masa sama o sobě nemá velkou výpovědní hodnotu, abychom to byli takto jednoduše schopni rozhodnout. Každé maso má svoje pro i proti…


O červeném mase se na úrovni vědy začalo aktivně mluvit ve druhé polovině 20. století, kdy byly poprvé sledovány významné rozdíly mezi různými populacemi z hlediska rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Hlavním smyslem vyčlenění červeného masa byla snaha rozlišit populace přijímající vyšší množství nasycených mastných kyselin a cholesterolu v podobě tučného masa (hovězí a vepřové) oproti populacím přijímajícím ve vyšší míře polynenasycené mastné kyseliny v podobě mořských ryb.

Přestože česká legislativa termíny bílé a červené maso nijak neupravuje, jsou součástí slovní zásoby v kulinářství již od nepaměti. 

Řada druhů masa, například krůtí či vepřové, může spadat do obou skupin, dle konkrétní anatomické části či stáří zvířete. Jiné druhy, zejména ryby či zvěřina, jsou často vyčleňovány do vlastních kategorií.

Co skutečně tedy odlišuje červené a bílé maso? 

To a mnoho dalšího se dozvíte v článku publikovaném Společností pro výživu, jehož autorem je Mgr. Tomáš Nekula z Ústavu veřejného zdraví, Lékařské fak. Masarykovy univerzity, Brno: Celý článek "Kdy je maso červené?"

Nejnovější články

Monitoring dietární expozice člověka v ČR

Monitoring dietární expozice občanů ČR nebo-li laicky řečeno, co pozitivního…

Muffiny

Mufinny jsou druh sladkého pečiva pečeného v papírovém košíčku. Díky košíčku…

Pojďte nám pomoct!

Rádi pro vás rozšiřujeme, opravujeme a udržujeme v chodu databázi námi…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?