Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Kojenecká výživa s možným obsahem bakterie Cronobacter

Publikováno: 15.11.2022     Autor: Slunew

Na českém trhu se prodávala kojenecká výživa s možným obsahem bakterie Cronobacter. Všichni velkoobchodní příjemci kojenecké výživy byli informováni a požádáni o zablokování výrobku v jejich skladech a stažení z prodejní sítě, a to do jednoho měsíce od obdržení oznámení.


Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter.  Výrobek se prodával na českém trhu zejména v lékárnách a v internetovém obchodě Alza. Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Identifikace výrobku:
Název: Naše mléko 1, Počáteční kojenecká výživa z bílkovin kozího mléka v prášku
Šarže: L 430
Datum minimální trvanlivosti: do 31. 10.  2023
Datum výroby: 26. 2. 2022
Výrobce: Goldim s.r.o.
Celkové množství: 1 024 kusů

Informaci o přítomnosti rizikového produktu na českém trhu obdržela SVS prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF) od slovenských dozorových orgánů. Z celkového počtu 1 024 kusů kojenecké výživy směřovalo do ČR 616 balení, (zbytek šel na Slovensko). Téměř 300 kusů směřovalo do velkoobchodu Pharmos, který dodává zboží do lékáren. Kojeneckou výživu prodával také internetový prodejce Alza.cz, kde se mělo prodat necelých šest desítek balení. Zbytek zboží odebralo více než 45 maloodběratelů. 

Některé bakterie rodu Cronobacter jsou patogeny, které napadají především imunitně oslabené jedince. Rizikovou skupinou jsou předčasně narozené děti s potlačenou imunitou ve věku od 3 dnů do 4 let. Onemocnění novorozenců se vyskytuje vzácně, mívá však závažný průběh. Ve většině případů je nákaza spojená s konzumací mléčné kojenecké výživy. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry teplokrevných zvířat. Vyskytují se také v prostředí, ve vodě, půdě a na zelenině. Mohou přežívat i v prostředí potravinářských podniků, zejména v suchých a teplých místech.
 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS


Zdroj: SVS 

Nejnovější články

Co do mikulášské punčochy?

Mikulášská, případně svatobarborská nadílka se blíží. Nevíte si rady co bude…

Označování potravin

Údaje uváděné na obalech potravin jsou pro spotřebitele základním zdrojem…

Místo klasického plastu obaly z biocelulózy?

Plastové obaly potravin představují podstatnou část odpadních plastů na…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?