Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Nové požadavky na dovoz ovoce a zeleniny ze třetích zemí

Publikováno: 24.02.2022     Autor: FÉR potravina

při dovozu exotického ovoce a zeleniny může docházet k zavlečení škůdců a chorob, se kterými si pak u nás neumíme poradit. Je potřeba se tomu bránit. Tisková zpráva Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.


Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje dovozce na zásadní změnu v dovozních fytosanitárních podmínkách pro některé druhy ovoce a zeleniny. Změny mají za cíl předcházet zavlékání, usídlení a šíření škodlivých organismů rostlin na území Unie.

Od 11. dubna 2022 vstoupí v účinnost nové fytosanitární požadavky pro dovoz rostlinných komodit do Evropské unie, které se týkají vybraných druhů ovoce a zeleniny, a souvisejících karanténních původců chorob a škůdců.  

 Konkrétně se jedná o plody láhevníku Annona (graviola), papáje Carica papaya z Afriky a Asie, guajavy - Psidium gujava, papriky Capsicum a druhů rodu Solanum z Afriky a Asie, hořké okurky Momordica ze všech třetích zemí, papriky Capsicum a rajčete Solanum lycopersicum z Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Spojených států amerických, plodů druhů z čeledi Solanaceae původem z Austrálie, amerického kontinentu a Nového Zélandu a plodů druhů rodu Citrus, Fortunella, Poncirus, Mangifera a Prunus ze všech třetích zemí. 

Vyvážející země jsou povinny předem poskytnout pro EU garance k potvrzení statutu výskytu škodlivých organismů v místě produkce. Jedná se zejména o garantování země nebo konkrétní oblasti prosté výskytu dotčených škodlivých organismů. Podrobné informace o aktuálních dovozních požadavcích, vyplývajících z prováděcího nařízení Komise (EU) 2021/2285 uvádíme na webu ÚKZÚZ – Dovoz a vývoz rostlin

 V případě pochybností k provedení certifikace zásilek se může úřední orgán země vývozu obrátit přímo na ÚKZÚZ.  

ÚKZÚZ doporučuje dovozcům, aby si ověřili u svých dodavatelů, že vyvážená produkce  splní nové podmínky EU. Pokud podmínky nebudou splněny, zásilky budou při dovozní kontrole odmítnuty.  

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Zdroj: Internetový portál bezpečnosti potravin - Nové požadavky na dovoz ovoce a zeleniny ze třetích zemí (bezpecnostpotravin.cz)

Nejnovější články

Za tajemstvím potravin

Nevíte co podniknout o víkendu s dětmi? Ministerstvo zemědělství ve spolupráci…

Srovnání: Ceny potravin

Mezi nejpalčivější problémy současné doby bezesporu patří rostoucí ceny…

Spojme síly!

Potravinářská komora ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR potvrdily spolupráci v…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?