Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Pravidelná a zdravá snídaně je základ

Publikováno: 13.04.2011     Autor: Neznámý

Snídaně dodává energii a živiny do začátku dne a pomáhá udržovat zdravou hmotnost těla.


Zvláště je důležitá pro děti a dorost, neboť bylo zjištěno, že podporuje učení a zlepšuje školní výkony ve srovnání s nedostatečně vyživovanými dětmi. Toto ranní jídlo je však často zanedbáváno a vynecháváno; je proto nezbytné upozornit na výhody, které pravidelné snídání přináší.

Přerušení klidového stavu


Většina dětí a mládeže rychle přechází ze spánku, kdy tělo odpočívalo, do aktivního stavu, kdy se zvyšují požadavky na spotřebu glukosy ve svalech a v mozku. Snídaně prakticky přeruší klidový stav a zaktivizuje tělo i mysl. Avšak 10 až 30 % dětí i starší mládeže v Evropě snídani velmi odbývá.

V porovnání se skupinou dětí, které snídani zanedbávají, splňují snídající děti mnohem snáze výživová doporučení a vykazují vyšší denní příjem důležitých vitaminů, minerálních látek a vlákniny.1 Obvyklá snídaně pro děti totiž většinou zahrnuje mléčné výrobky, snídaňové cereálie, ovocné šťávy, ovoce a vejce.4 Mimo to děti, které pravidelně snídají, mají rovněž většinou pozitivní návyky, včetně zvýšené spotřeby ovoce a zeleniny, a také vyšší tělesnou aktivitu.

Konzumenti snídaně jsou štíhlejší


V současné době existují poznatky, že pravidelně snídající děti jsou většinou štíhlejší. Nedávné systematické zhodnocení šestnácti studií, ve kterých bylo sledováno 59.000 evropských dětí a dorostenců, prokázalo, že u dětí, které pravidelně snídají, byly zjištěny nižší hodnoty BMI. Obdobné poznatky jsou uváděny i v dalších studiích.

Výkonnost


V dříve provedených laboratorních studiích je zdůrazněn pozitivní vliv snídaně na výkonnost dětí, včetně udržení pozornosti, zlepšení paměti a kreativity.

Snídaňové kluby


Získané poznatky o výhodách pravidelných snídaní podpořily koncem devadesátých let zakládání tzv. snídaňových klubů v anglických školách. Mimo prokozatelných nutričních výhod poskytují tyto kluby dětem i příležitost klidného zahájení dne, což má příznivý vliv na celkovou pohodu dětí po celý den.

Evropská kampaň za snídaně


Pro zdůraznění významu snídaně pro děti byla v roce 2008 zahájena kampaň s názvem „Snídaně je nejlepší“ (Breakfast is Best).8 Kampaně se zúčastnila celá řada zdravotních a školních organizací, a je podporována Evropskou komisí pro zdravé spotřebitele. Cílem je obecná podpora pravidelné snídaně ve veřejných zdravotních kampaních i v rámci školních programů.

Důležité dobré příklady


Snídaně obecně zlepšuje celkový příjem živin a podstatně ovlivňuje celkovou výkonnost a hmotnost, s možností ovlivnění energetického příjmu. Děti většinou snídají v rodině, proto rodiče musí být dětem dobrým příkladem.

Zdroj: www.eufic.orgDiskuse k článku

anonymní uživatel | 21.04.2011 - 00:09

Pracuji jako učitelka v MŠ. Je zoufalé, kolik dětí příjde ráno nejen hladových, ale dokonce i žíznivých. Připravujeme jim alespoň tác plný nakrájeného ovoce a čaj.

nickol@ | 3.05.2011 - 09:45

Jo souhlasím snídaně je základ celého dne ;-)

anonymní uživatel | 31.05.2011 - 19:22

Malo lidi v dnesni uspechane dobe snida :/

◄skarabeus► | 29.08.2012 - 21:18

Také jsem snídaně dost šidil. Dnes už si na ně dávám pozor a vždy se nasnídám do 1/2 h po probuzení, abych si neměl zbytečně zpomalený metabolizmus.

Tereza | 30.03.2013 - 13:04

Já mám snídani na prvním místě. Bez ní bych ani nedokázala fungovat. Radši si přivstanu abych se mohla v klidu nasnídat. Jednou jsem chtěla jít do školy nenasnídaná a po pár krocích mě přepadávaly mdloby. Nechápu, jak fungují lidi, kteří nesnídají. ?! :)

Veru | 14.11.2013 - 10:46

já bez snídaně nafunguju, už jsem si na ní zvykla a těším se na ní, dám si vždy od všeho něco, takové každodenní malé hody :o)) ale dříve na SŠ i později jsem to ráno vůbec neřešila a první jídlo "nezdravé" bylo třeba až kolem 12 a pak až večer jsem to doháněla a taky jsem tak vypadala, ale než jsem se to naučila, tak to trvalo. před tím jsem nechápala jak někdo může ráno jíst, dnes to vidím obráceně, je to o přístupu k sobě samotnému a nebát se změny, která je v tomto případě nutná pro zdraví každého ;o))

Přidat komentář

Nejnovější články

Kontaminace čerstvého mléka!

Riziko z potravin Mikrobiální kontaminace čerstvého mléka baleného do PET lahví…

Pozitivní zprávy

Chceme lidi naučit nakupovat vždy ty nejkvalitnější potraviny...hlavní moto…

Jak podpořit dětskou soustředěnost?

Se začátkem nového školního roku si děti zase museli zvyknout na pravidelný…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?