Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Pravidelná a zdravá snídaně je základ

Publikováno: 13.04.2011     Autor: Neznámý

Snídaně dodává energii a živiny do začátku dne a pomáhá udržovat zdravou hmotnost těla.


Zvláště je důležitá pro děti a dorost, neboť bylo zjištěno, že podporuje učení a zlepšuje školní výkony ve srovnání s nedostatečně vyživovanými dětmi. Toto ranní jídlo je však často zanedbáváno a vynecháváno; je proto nezbytné upozornit na výhody, které pravidelné snídání přináší.

Přerušení klidového stavu


Většina dětí a mládeže rychle přechází ze spánku, kdy tělo odpočívalo, do aktivního stavu, kdy se zvyšují požadavky na spotřebu glukosy ve svalech a v mozku. Snídaně prakticky přeruší klidový stav a zaktivizuje tělo i mysl. Avšak 10 až 30 % dětí i starší mládeže v Evropě snídani velmi odbývá.

V porovnání se skupinou dětí, které snídani zanedbávají, splňují snídající děti mnohem snáze výživová doporučení a vykazují vyšší denní příjem důležitých vitaminů, minerálních látek a vlákniny.1 Obvyklá snídaně pro děti totiž většinou zahrnuje mléčné výrobky, snídaňové cereálie, ovocné šťávy, ovoce a vejce.4 Mimo to děti, které pravidelně snídají, mají rovněž většinou pozitivní návyky, včetně zvýšené spotřeby ovoce a zeleniny, a také vyšší tělesnou aktivitu.

Konzumenti snídaně jsou štíhlejší


V současné době existují poznatky, že pravidelně snídající děti jsou většinou štíhlejší. Nedávné systematické zhodnocení šestnácti studií, ve kterých bylo sledováno 59.000 evropských dětí a dorostenců, prokázalo, že u dětí, které pravidelně snídají, byly zjištěny nižší hodnoty BMI. Obdobné poznatky jsou uváděny i v dalších studiích.

Výkonnost


V dříve provedených laboratorních studiích je zdůrazněn pozitivní vliv snídaně na výkonnost dětí, včetně udržení pozornosti, zlepšení paměti a kreativity.

Snídaňové kluby


Získané poznatky o výhodách pravidelných snídaní podpořily koncem devadesátých let zakládání tzv. snídaňových klubů v anglických školách. Mimo prokozatelných nutričních výhod poskytují tyto kluby dětem i příležitost klidného zahájení dne, což má příznivý vliv na celkovou pohodu dětí po celý den.

Evropská kampaň za snídaně


Pro zdůraznění významu snídaně pro děti byla v roce 2008 zahájena kampaň s názvem „Snídaně je nejlepší“ (Breakfast is Best).8 Kampaně se zúčastnila celá řada zdravotních a školních organizací, a je podporována Evropskou komisí pro zdravé spotřebitele. Cílem je obecná podpora pravidelné snídaně ve veřejných zdravotních kampaních i v rámci školních programů.

Důležité dobré příklady


Snídaně obecně zlepšuje celkový příjem živin a podstatně ovlivňuje celkovou výkonnost a hmotnost, s možností ovlivnění energetického příjmu. Děti většinou snídají v rodině, proto rodiče musí být dětem dobrým příkladem.

Zdroj: www.eufic.orgDiskuse k článku

anonymní uživatel | 21.04.2011 - 00:09

Pracuji jako učitelka v MŠ. Je zoufalé, kolik dětí příjde ráno nejen hladových, ale dokonce i žíznivých. Připravujeme jim alespoň tác plný nakrájeného ovoce a čaj.

nickol@ | 3.05.2011 - 09:45

Jo souhlasím snídaně je základ celého dne ;-)

anonymní uživatel | 31.05.2011 - 19:22

Malo lidi v dnesni uspechane dobe snida :/

◄skarabeus► | 29.08.2012 - 21:18

Také jsem snídaně dost šidil. Dnes už si na ně dávám pozor a vždy se nasnídám do 1/2 h po probuzení, abych si neměl zbytečně zpomalený metabolizmus.

Tereza | 30.03.2013 - 13:04

Já mám snídani na prvním místě. Bez ní bych ani nedokázala fungovat. Radši si přivstanu abych se mohla v klidu nasnídat. Jednou jsem chtěla jít do školy nenasnídaná a po pár krocích mě přepadávaly mdloby. Nechápu, jak fungují lidi, kteří nesnídají. ?! :)

Veru | 14.11.2013 - 10:46

já bez snídaně nafunguju, už jsem si na ní zvykla a těším se na ní, dám si vždy od všeho něco, takové každodenní malé hody :o)) ale dříve na SŠ i později jsem to ráno vůbec neřešila a první jídlo "nezdravé" bylo třeba až kolem 12 a pak až večer jsem to doháněla a taky jsem tak vypadala, ale než jsem se to naučila, tak to trvalo. před tím jsem nechápala jak někdo může ráno jíst, dnes to vidím obráceně, je to o přístupu k sobě samotnému a nebát se změny, která je v tomto případě nutná pro zdraví každého ;o))

Přidat komentář

Nejnovější články

Kontaminanty v potravinovém řetězci

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a v překladu Ministerstvo…

V hledáčku vegetariánské a veganské výrobky

Módní vlny "VEGE" jste si určitě všimli. Ale jsou skutečně v obchodních sítích…

Káva a jak se hodnotí její kvalita

Populární nápoj, který patří k těm nejvíce konzumovaným u nás i ve světě. Káva.…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?