Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Test dětských příkrmů 2022

Publikováno: 29.04.2022     Autor: FÉR potravina

Příkrmy mohou rodiče připravovat sami doma nebo si ušetřit čas a kupovat ty hotové ve skleničkách či kapsičkách. Co vše se v nich ukrývá a jak chutnají? Jsou zdravotně nezávadné? To zjišťoval dTest…


Obohacování čistě mléčné stravy o příkrmy je v životě každého miminka důležitým milníkem. Příkrmy mohou rodiče připravovat sami doma, nebo si ušetřit čas a kupovat ty hotové ve skleničkách či kapsičkách. Co vše se v nich ukrývá a jak chutnají? Jsou zdravotně nezávadné? V laboratoři dTest otestoval deset příkrmů s příchutí boloňských špaget. Většina si vedla dobře, jeden výrobek však nelze doporučit kvůli nálezu mykotoxinu.

Česká pediatrická společnost doporučuje začít jídelníček miminka obohacovat o příkrmy nejdříve od ukončeného čtvrtého, nejpozději pak od šestého měsíce. Naopak dětem mladším by se podávat neměly. Bez ohledu na to, kdy se rodiče rozhodnou příkrmy do jídelníčku zařadit, je vždy nutné je zavádět pomalu a ideálně po lžičkách. Nejlepší je začít pouze s jedním druhem zeleniny, a pokud jej dítě přijímá bez problémů, postupně přidávat další druhy; až poté maso i ovoce. Jestliže dítě zpočátku příkrm odmítá, je vhodné udělat několikadenní pauzu a poté mu ho nabídnout znovu.

Do testu byly zařazeny příkrmy určené pro děti od ukončeného čtvrtého až dvanáctého měsíce. Kritériem pro výběr bylo pojmenování boloňské špagety či podobný charakter výrobku. Většina zakoupených výrobků je dodávána ve skleničkách, pouze jeden v takzvaném doypacku, tedy kapsičce s plastovým šroubovacím uzávěrem.

V laboratoři bylo měřeno, kolik tuků, cukrů či soli se z jednoho příkrmu dostane do dětského organismu. Ve výrobcích se sledovaly také mykotoxiny a pesticidy. Hodnoceno bylo rovněž, jak přesné jsou informace, které uvádí výrobce na obale. A v neposlední řadě nesmělo chybět také senzorické hodnocení, v rámci kterého zkušení ochutnávači hodnotili barvu, chuť či vůni výrobků.

Více informací o výsledcích testu naleznete zde


Zdroj: dTest: Test dětských příkrmů 2022 - Nezávislé testy, víc než jen recenze

Nejnovější články

Farmářské/á...

Jaké potraviny lze označit jako "farmářské"? Je toto označení legislativně…

Systém kvality Q CZ u brambor

Certifikace poskytuje spotřebiteli záruku vysoké kvality nebo možnost dohledat…

Ani málo, ani moc…

Většina živin je pro člověka bezpečná, když ji není moc a pro zdraví prospěšná,…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?