Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Vejce nebo vejce?

Publikováno: 17.04.2022     Autor: Slunew

Vejce bezesporu patří mezi hlavní živočišné produkty a jejich konečná kvalita hraje důležitou roli jak pro producenty, tak i pro spotřebitele. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují kvalitu vajec. Kromě druhu slepice je to především věk slepice a způsob ustájení. Dobré životní podmínky mají velký vliv na zdravotní stav slepic (biochemii krve) a dobrý zdravotní stav pak pozitivně ovlivňuje konečnou kvalitu vajec.


Vědci z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU si vybrali pro svůj výzkum česká a slovenská národní plemena, která byla šlechtěna a chována již po staletí. Porovnávali, jaký vliv může mít plemeno, způsob ustájení a věk slepic na krevní parametry a kvalitu snášených vajec.

Z hlediska kvality vajec je zajímala například hmotnost a tvar vejce, pevnost a barva skořápky, Haughovy jednotky (využívané jako ukazatel čerstvosti vajec), poměr žloutku k bílku a obsah cholesterolu ve vaječném žloutku.

Vědci hodnotili vejce od 34, 42 a 50 týdnů starých slepic chovaných v tzv. obohacených klecích a těch z podestýlky. Bylo využito celkem 132 zvířat a od každého plemene a ve sledovaném období bylo odebráno vždy 60 vajec.

Nejzásadnějším zjištěním autorů studie je, že podestýlkový chov je pro původní plemena slepic vhodnější.

Co se týká kvality vajec, vliv genotypu byl zjištěn u Haughových jednotek, vliv systému ustájení u pevnosti a tloušťky skořápky a vliv věku u všech sledovaných parametrů bílku a žloutku


Zdroj: Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU

Původní práci najdete zde:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032579120307926
https://doi.org/10.1016/j.psj.2020.10.039

Nejnovější články

Mražená zelenina – test dTestu

Mražená zelenina patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji nakupované položky…

Farmářské/á...

Jaké potraviny lze označit jako "farmářské"? Je toto označení legislativně…

Tradiční pomazánkové...

K přejmenování došlo už před více než osmi lety, přesto pro řadu spotřebitelů…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?