Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Výsledky sledování cizorodých látek v potravních řetězcích v roce 2018

Publikováno: 30.09.2019     Autor: FÉR potravina

Pohled na zatížení potravinářského sektoru jednotlivými znečišťujícími látkami poskytuje každoroční sledování cizorodých látek v potravních řetězcích. Výsledky jsou k dispozici vždy s cca 9 měsíčním odstupem. Tedy teď jsou k dispozici výsledky za rok 2018.


Myslíte si, že naše potraviny jsou znečištěny i ze životního prostředí případně během technologických úprav? To se již dlouhodobě sleduje. Jako každý rok touto dobou vychází souhrnná zpráva.

Tato zpráva poskytuje ucelený pohled na sledování cizorodých látek v potravních řetězcích. Z výsledků roku 2018 je patrné, že naštěstí nedochází k extrémním nálezům. Kde letos byly problémy? Za nejzávažnější lze považovat zjištěný výskyt reziduí veterinárních léčiv, reziduí zakázaných barviv používaných k léčení nebo prevenci u chovaných ryb a ojedinělý záchyt polychlorovaných bifenylů (PCB) v mase prasat a skotu v chovech. Nicméně tyto nálezy byly v jednotlivých vzorcích, ne plošně ve velkém množství. Nevyhovující vzorky v průměru u všech dozorujících orgánů SVS (Státní veterinární správa), SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) a UKZUZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) nepřesáhla 1,5%

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odebrala a analyzovala 2 007 vzorků. U 22 z nich byl překročen maximální limit, což představuje z celkového počtu odebraných vzorků 1,1 % nevyhovujících. Oproti roku 2017 se počet vzorků s nadlimitním nálezem zvýšil zhruba o polovinu.

Celkem 90 341 vyšetření udělala Státní veterinární správa (SVS). Nevyhovující nálezy tvořily 0,16 %, což je oproti roku 2017 mírné zvýšení (0,11 %). Vzhledem k relativně nízkému procentu záchytu nevyhovujících výsledků lze hodnotit zdravotní nezávadnost surovin a potravin živočišného původu z pohledu obsahu cizorodých látek nadále za příznivou.

Pracovníci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského odebrali a vyhodnotili 771 vzorků krmiv. Nevyhovovalo 20 vzorků (2,6 %), z tohoto bylo 7 krmiv nejakostních, 3 krmiva se závažnou nejakostí více deklarovaných parametrů, 1 krmivo falšované, 3 krmiva s nevyhovujícím obsahem reziduí. Bylo také zjištěno 6 vzorků krmiv s ohroženou bezpečností, které byly neprodleně staženy z trhu. V roce 2017 kontrole nevyhovělo 3,1 % vzorků krmiv, takže v roce 2018 výskyt nevyhovujících vzorků dokonce mírně klesl.

Pokud chcete vědět více, případně se podívat i do let minulých, máte možnost.

Zpráva o výsledcích sledování a vyhodnocování cizorodých látek v potravních řetězcích v rezortu zemědělství v roce 2018

Předchozí zprávy:Diskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

A DOST! Měníme věci k lepšímu

Cílem pořadu A DOST!, který se vysílá už devátým rokem je měnit věci k lepšímu.…

Biopotravina roku 2020

I letos se zúčastníme hodnocení a volby BIOPOTRAVINY roku. Nejprve je ale…

Trvanlivé nebo čerstvé?

Mezi nejprodávanější mléko patří to polotučné. Vede však jeho trvanlivá či…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?