Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Začne dětem ve školních jídelnách více chutnat?

Publikováno: 21.05.2024     Autor: Slunew

V rámci pořadu Střepiny na TV Nova proběhla reportáž o nově připravovaných pravidlech pro školní stravování. Vystoupila v něm Alexandra Košťálová ze SZÚ. V pořadu zazněly informace o nově připravované vyhlášce, která by měla platit od září 2026.


Školním stravováním se rozumí stravovací služby pro děti, žáky, studenty a další osoby, jimž je poskytováno stravování v rámci hmotného zabezpečení), plného přímého zaopatření), nebo v rámci preventivně výchovné péče formou celodenních služeb nebo internátních služeb. tak zní zákonná definice čkolního stravování.

Školní stravování má v České republice již téměř stoletou tradici. V prvopočátku vzniklo jako poválečná snaha o nasycení dětí. V dnešní době od tohoto systému očekáváme více. Ano, děti by měly odcházet nasycené, ale jídlo by mělo být vyvážené, nutričně hodnotné, doplňující adekvátně energii, a pro děti by mělo mít školní stravování i výchovný nebo vzdělávací charakter. 

V současné podobě, pouze s mírnými kosmetickými obměnami, funguje systém na stejných principech již více než 25 let. Po tak dlouhé době je potřeba i sebevíce funkční systém modernizovat. 

A proto se pracuje na změně vyhlášky a přepracování tzv.Spotřebního koše. Veškeré podklady jsou již připravené a vše se již testuje na několika školách a od září 2026 by pak měly změny platit pro všechny. Bude pak i dětem více chutnat?

Vyhláška je součástí celkové reformy stravování ve všech veřejných institucích. To znamená pestřejší a vyváženější stravu ve školních jídelnách, vyšší podíl rybího masa, jinou práci s luštěninami a mléčnými výrobky. Vyhláška má nově řešit například i množství přidaného cukru v jídle. Tak uvidíme.
Nicméne nutno podoknout, že něketré školy i bez nové vyhlášky vaří výtečně.

O co přesně se ve vyhlášce jedná a co vše se změní si poslechněte od jedné z sutorek změn - Alexandry Košťálové v rámci pořadu Střepina na TV Nova.

 

Nejnovější články

Jaká je nejzdravější strava?

Není univerzální zdravá dieta! Ano jsou univerzální živiny, ale jejich…

BIO potravina roku 2024

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje soutěž Nejlepší biopotravina roku…

V Česku chybí kuřecí...

Na trhu chybí drůbeží maso. Není to nářek zpracovatelů masa, ale prostý popis…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?