Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Zvěřina z pohledu veterinárního dozoru

Publikováno: 11.11.2019     Autor: FÉR potravina

Podzim je čas nejen svatomartinského vína, husiček, ale také pochoutek ze zvěřiny. Můžete si koupit zvěřinu od každého myslivce?


Veterinární dozor se zabývá všemi výrobky živočišného původu a tuto podmínku splňuje právě i již zmíněná zvěřina. Jsou dvě možnosti jak se může zvěřina dostat legální cestou do tržní sítě (k prodeji).

 

1. Prostřednictvím přímého prodeje v malém množství.

2. Prostřednictvím zvěřinového závodu.

 

V obou případech zvěřina musí být prohlédnuta, a to co nejdříve po ulovení. V případě prodeje v malém množství je legislativa mírnější. Co to znamená? Že prohlédnutí masa může provést takzvaná „proškolená osoba“. V druhém případě prohlédnutí masa provádí veterinární dozor.

 

Pokud zvěřina neprošla prohlídkou, může maso konzumovat jedině účastník lovu, ale na vlastní riziko a pouze u sebe doma.

 

Zajímavost: V současné době je ve schvalovacím procesu vyhláška, která by mohla myslivcům povolit prodej v rámci přímého prodeje, ale ve větším množství.

 

Aktuální limit je stanoven tak, že myslivec smí prodat maximálně polovinu ulovené zvěře, což je ještě následně omezeno na 5 ks velké a 35 ks drobné zvěře týdně. Roční limit, který nelze překročit je pak 120 ks velké a 400 ks drobné zvěře.

 

V nové vyhlášce, která čeká na schválení, zůstane zachovaná podmínka, že myslivec smí prodat maximálně polovinu ulovené zvěře, ale již bez dalších limitů.

 

 

Zdroj: Státní veterinární správaDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Recept od... na letní oběd

Přemýšlíte co uděláte o víkendu k obědu? Zkuste recepty od našich podporovatelů.

Test piv

Český národ pivo miluje - jsme národem pivařů. Ale víme, co všechno se dá v…

Kam ještě na jahody?

Máte rádi jahody tak jako my? A chtěli byste zjistit, kde je ještě mají?
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?