Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E515 - Sírany draselné

Skóre škodlivosti: 1

Zařazeno do skupiny:
Kyseliny a regulátory kyselosti

Zdroje informací

Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999 [ web ]

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]

Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Charakteristika

Síran draselný se vyskytuje ve směsi se sírany sodnými a hořečnatými. Odděluje se rozpuštěním ve vodě a krystalizací. Jedná se o bílé krystalky nahořklé chuti. Používá se k úpravám kyselosti nebo jako náhrada kuchyňské soli. Minerál se přirozeně nevyskytuje jako čistý. Síran draselný je i zdrojem draslíku pro organismus. Dobře se rozpouští ve vodě, naopak v etanolu jej nelze rozpustit prakticky vůbec. Bližší rozdělení je 515(i) síran draselný a 515(ii) hydrogensíran draselný.

Použití

Používá se ke korekcím kyselosti výrobků, k aromatizaci potravinářských výrobků, nebo v pivovarnictví jako vodný roztok ke zvýraznění hořkosti. Najdeme ho ve výrobcích s označením nízko - kalorický dresing na saláty, cukrovinkách, sladovém výtažku, Může se používat jako náhražka běžné soli proto jej najdeme v potravinách s nízkým obsahem sodíku, může se používat jako hnojivo nebo detergent.

Výroba

Získává se rozpuštěním minerálu ve vodě a následnou rekrystalizací. Nebo jej lze připravit chemicky. Získáváme bezbarvé nebo bílé krystalky, případně krystalický prášek nahořklé slané chuti.

Nežádoucí účinky

Pro tuto látku nebyla stanovena žádná hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka) - u látky nejsou známé žádné vedlejší ani nepříznivé účinky na lidské zdraví. Některé zdroje uvádějí, že při nadměrné konzumaci může vyvolat krvácení.

Doplňující informace

V České republice (celé EU) smějí být používány v množství, které je nezbytné ke všem potravinám mimo dětskou výživu a další potraviny. V USA je jeho použití povoleno. Kód CAS: 7778-80-5 pro síran draselný, CAS: 7646-93-7 pro hydrogensíran draselný.


Nejnovější články

Nutrivigilance – zpráva za rok 2023

NUTRIVIGILANCE - zdravotní bdělost nad potravinami- souhrnná zpráva za rok 2023.

Test quinoy 2024

Ačkoliv je quinoa jedna z nejstarších plodin světa, Evropa ji objevila teprve…

Legionella: Tichý zabiják vody

I přes velmi přísné vyhlášky a limity může dojít ke kontaminaci vody.…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?