Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E967 - Xylitol

Skóre škodlivosti: 0

Zařazeno do skupiny:
Zvlhčující látky

Zdroje informací

Eat safe, Bill Statham [ kniha ]

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]

Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Charakteristika

Xylitol je přírodní sladidlo, které je téměř stejně sladké jako sacharóza, s tím, že má pouze dvě třetiny kalorií. Má funkci nejen sladidla, ale i stabilizátoru, zvlhčovadla nebo plnidla v nízkokalorických potravinách. Na jazyku vytváří příjemný chladivý pocit (proto se používá ve žvýkačkách). Látka se přirozeně vyskytuje v ovoci, zelenině, kukuřičných luscích, ovsu nebo houbách. Výhodou xylitolu je jeho vlastnost, kde nepůsobí negativně na zuby, naopak, velmi příznivě. Metabolické přeměny xylitolu nepotřebují inzulin (vhodné pro diabetiky). U výrobců potravin je oblíbený (je snadné vyměnit běžný cukr za xylitol).

Použití

Používá se jako přísada do žvýkaček, cukrovinek, zmrzlin, čokolád, marmelád, různých pastilek, jako plnidlo do nízkokalorických potravin nebo jako stolní sladidlo. Dále má využití v zubních pastách.

Výroba

Dříve se vyráběl z březového dřeva. Nyní se získává z rostlinné hemicelulózy (z kukuřice, malin, švestek).

Nežádoucí účinky

V běžných dávkách se Xylitol považuje za neškodný. Bylo zaznamenáno, že Xylitol má diuretický efekt, ale tento poznatek nebyl nijak doložen a prokázán. Před schválením látky uvedla organizace FDA ve svých přípravných materiálech, že se jedná o látku, která potenciálně způsobuje nádory. Studie proběhly na zvířatech (krysách) náchylných ke vzniku nádorů a byly krmeny vysokými dávkami xylitolu. FDA prohlásila, že výsledky takové studie se nedají přenést na člověka a nedoporučila provést další studie. Může mít pozitivní vliv na tvorbu probiotických bakterií v tenkém střevě.

Doplňující informace

V ČR(celé EU) je používání xylitolu pro potravinářské účinky povoleno s výjimkou dětské výživy. V USA je používání látky povoleno.Pokud výrobek obsahuje více než 10% xylitolu, musí být na obalu uvedeno: "Nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky."


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

Speciální daň na slazené nápoje?

Už jste slyšeli o dani na cukr, sůl či tuk? myslíte si, že by to mohl být…

Jaká je nejzdravější strava?

Není univerzální zdravá dieta! Ano jsou univerzální živiny, ale jejich…

BIO potravina roku 2024

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje soutěž Nejlepší biopotravina roku…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?