Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E 120 mění název

Publikováno: 19.10.2018     Autor: FÉR potravina

E 120 se podle nového nařízení již nebude nazývat KOŠENILA, ale jen kyselina karmínová nebo karmíny. Způsob výroby, použití ani limity se nemění.


Nové posouzení rizika skupiny barviv označovaných jako E 120 si vyžádalo úpravu jejich specifikace.

V Úředním věstníku EU bylo zveřejněno nařízení Komise (EU) 2018/1472 ze dne 28. září 2018, kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 a příloha nařízení Komise (EU) č. 231/2012, pokud jde o košenilu, kyselinu karmínovou, karmíny (E 120). Změna v bezpečnosti a tedy v jejich limitech při použití v potravinách nebyla prokázána a limity se tedy měnit nebudou. Košenila, kyselina karmínová, karmíny (E 120) je látka povolená jako barvivo v řadě potravin v souladu s přílohou II nařízení (ES) č. 1333/2008.

Nově se však nebude používat označení KOŠENILA, ale už jen kyselina karmínová nebo karmíny.

Kyselina karmínová se získává z vodných, vodně alkoholických nebo alkoholických extraktů košenily, sestávajících ze sušených těl samiček hmyzu Dactylopius coccus Costa.

Karmíny jsou hliníkové laky kyseliny karmínové, ve kterých se předpokládá přítomnost hliníku a kyseliny karmínové v molárním poměru 1:2.

V komerčních výrobcích může být barevný základ kyselina karmínová přítomen ve spojení s kationty amonnými, vápenatými, draselnými nebo sodnými, jednotlivě nebo v kombinacích, a tyto kationty mohou být také přítomny v přebytku. Komerční výrobky mohou také obsahovat bílkovinný materiál pocházející z původního hmyzu.Diskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Můžeme 17.11. na nákup?

17.11. sice máme státní svátek a slavíme den boje za svobodu a demokracii, ale…

Domácí nebo ve spreji?

Máte rádi kávu, zákusek či pohár s pořádnou čepicí šlehačky? Tak si někdy…

Přídatné látky, aditiva nebo také nenáviděné „éčka“

Oblíbený internetový obchod s potravinami, Rohlik.cz, se rozhodl začít…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?