Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Mořské plody se dočkají alternativy z mikrořas

Publikováno: 22.09.2022     Autor: Hana Nova

Místo klasického masa se, i díky osvětě o zdraví prospěšných látkách, stoupá spotřeba ryb. Ale jsou na to naše oceány připravené. A co ti, co nechtějí konzumovat žádné živočišné potraviny? I zde se blýská na lepší časy. Pomoci mohou mikrořasy.


Ryby a mořské plody jsou ve světě stále populárnější. Příkladem může být i ryze vnitrozemské Švýcarsko, kde během posledních 25 let vzrostla spotřeba těchto komodit o 60 procent a dosáhla 75 tisíc tun za rok.

Intenzivní spotřeba ryb a mořských plodů má své důsledky, především ohromnou zátěž mořských ekosystémů, ať už kvůli lovu anebo mořským farmám. Naléhavou situaci se snaží řešit i odborníci švýcarského institutu ETH Zürich Severin Eder a Lukas Böcker, kteří vyvíjejí alternativu k mořským plodům, založenou na mikrořasách.

Mikrořasy, tedy mikroskopické fotosyntetické organismy, jsou bohaté na proteiny, nenasycené tuky a mikroprvky, jinými slovy jsou vhodné pro zdravé stravování. U některých druhů mikrořas dosahuje podíl proteinů v sušině až 70 procent. Ještě lepší je, že obsahují prakticky všechny klíčové aminokyseliny. Právě mikrořasy jsou důvodem, proč jsou ryby a mořské plody tak zdravé. Stojí totiž na začátku jejich potravního řetězce.

Navzdory příznivému složení jsou mikrořasy v potravinářství stále spíše opomíjené. Jejich produkce a zpracování jsou stále ještě v počátcích. Böcker s Ederem vyvíjejí platformu, která zajistí produkci mořských plodů z mikrořas, k nimž se přidávají další rostlinné proteiny, například ze sóji či hrachu. Výsledkem by měla být alternativa k mořským plodům, která se jim bude blížit nejen chutí, ale i nutriční hodnotou.


Více informací naleznete zde: Plant-based prawns to protect the marine environment (phys.org)

Převzato z portálu bezpecnostpotravin.cz

 

 

Nejnovější články

Jak jsme na tom s jódem?

V březnu se uskutečnil den JODu a při této příležitosti uspořádal SZU…

Nutrivigilance – zpráva za rok 2023

NUTRIVIGILANCE - zdravotní bdělost nad potravinami- souhrnná zpráva za rok 2023.

Test quinoy 2024

Ačkoliv je quinoa jedna z nejstarších plodin světa, Evropa ji objevila teprve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?