Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Návrh EU na omezení chloristanů v zelenině

Publikováno: 02.10.2020     Autor: FÉR potravina

S cílem omezení vzniku chorob štítné žlázy u lidí všech věkových kategorií, EU stanovila maximální povolený obsah chloristanů v potravinách.


Chloristany jsou soli kyseliny chloristé. Možný výskyt v potravinách je z různých důvodů. Jsou přítomny v přírodě, tvoří se v atmosféře, mohou být v půdě a pronikat do podzemních vod.

Do zeleniny se dostávájí zejména kvůli člověku, příkladem mohou být dusíkatá hnojiva a výroba, použití a likvidace pohonných hmot či výbušnin. Dále také rozklad  chlornanu sodného, který se používá jako bělidlo nebo dezinfekce a následně může kontaminovat vodní zdroje.

V EU není současně povoleno používání těchto látek v přípravcích k ošetření rostlin ani v prostředcích k prevenci nebo boji se škůdci a chorobami. Rezidua chloristanu v potravinách v Evropě jsou hlavně z některých chlorovaných prostředků k čištění vody nebo dezinfekci potravin. Nejčastější výskyt těchto látek je v listové zelenině a plodinách ze skleníků

Chloristany brání organismu správně přijímat jód. ESFA dospěla k závěru, že mírný až střední nedostatek jódu může představovat závažný problém u mladších věkových skupin. Krátkodobá expozice může také ovlivnit zdraví kojenců a malých dětí.

Opatření, které mají snížit přítomnost chloristanů v potravinách zahrnují uplatňování správných zemědělských postupů, zejména při hnojení, čistění a dezinfekci potravin a zařízení

Nařízení s povinnými limity bylo zveřejněno v květnu 2020 pod číslem 2020/685. Nařízení stanoví maximální přijatelné množství chloristanu v ovoci, zelenině, bylinných a ovocných čajích, v kojenecké a následné dětské výživě, v potravinách pro zvláštní léčebné účely, v potravinových produktech a dětských potravinách na obilninové bázi. Nové opatření platí od 1. Července 2020.

Zdroj: https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-8247/eu-navrhla-omezit-chloristany-v-zelenineDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Eidam, levnější konkurence proteinovým tyčinkám

Na eidam se někdy nahlíží jako na laciný sýr vhodný pro vaření. Opravdu si…

Musí být mražené horší než čerstvé?

Při správném výběru a vhodné úpravě ovoce a zeleniny nemusí být vždy mražené…

Chutnali jsme hotovky...

Černé ovce testovaly hotovky a přizvaly nás...
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?