Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Nebojte se drůbežího masa a vajec!

Publikováno: 27.01.2023     Autor: Slunew

Vysocepatogenní ptačí chřipka se sice šíří Evropou, ale kromě zdražování z důvodu vybíjení chovů se nákazy přenesené na člověka z masa či produktů opravdu nemusíme bát.


V souvislosti s přibýváním ohnisek ptačí chřipky se množí dotazy na možnost přenosu této choroby na člověka. Někteří lidé se obávají konzumace drůbežího masa či vajec. V České republice je systém veterinárního dohledu nad bezpečností potravin velmi důkladný. Navíc nikdy nebyl potvrzen přenos této nemoci konzumací drůbežích produktů.

Přestože je subtyp vysoce patogenní chřipky H5N1 považován za potenciálně rizikový i pro člověka, je onemocnění touto chorobou u lidí způsobené výlučně přímým stykem člověka s nakaženou drůbeží. V České republice se přenos na člověka nikdy nepotvrdil. Nikde ve světě nebyl dosud zaznamenán přenos prostřednictvím konzumace drůbežího masa či vajec.

„Opatření v oblasti bezpečnosti potravin jsou v ČR velmi přísná a minimalizují riziko, aby se do potravinového řetězce dostalo maso a vejce od jiných než zdravých zvířat. Důsledný veterinární dozor začíná v chovech drůbeže a veterinární kontrola zdravotní nezávadnosti veškerých živočišných produktů je dále zajišťována přes fázi jejich zpracování až po dodání konečnému spotřebiteli. Navíc nikde ve světě nebyl potvrzen přenos této nemoci konzumací drůbežích produktů,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Spotřebitelům také doporučujeme, aby dodržovali správné kulinářské postupy, maso dostatečně tepelně upravovali a dodržovali základní pravidla hygieny.

 

Způsob přenosu ptačí chřipky:

·         K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků.

·         Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři.

·         Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety (výkaly, peří, uhynulá zvířata apod.).

·         Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psi apod.).

·         Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.

 


Další informace najdete na webu SVS: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/informace-pro-verejnost/

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Nejnovější články

I bůček může být zdravá potravina...

Člověk nepotřebuje znát a umět čísílka těch éček nebo znát názvy chemických…

NutriScore změnilo výpočet

Nutri-Score je barevný štítek, který se nachází na přední straně balení…

Do dvou let etikety vín čekají změny

Informace o složení a nutričních hodnotách vína se stává povinností. Pravidla…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?