Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Označujeme rostlinné správně?

Publikováno: 04.03.2023     Autor: FÉR potravina

Prozatím zcela jasná pravidla, jak označovat rostlinné výrobky platí jen tam, kde "nahrazují" mléko a mléčné výrobky. I tam se setkáváme velmi často s nezákonným označováním.


Ministerstvo zemědělství České republiky (dále jen „MZe“) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (dále jen „SZPI“) upozorňují na nutnost dodržování požadavků právních předpisů v oblasti označování potravin v souvislosti s nežádoucím označováním rostlinných výrobků názvy vyhrazenými pro mléko a mléčné výrobky, a to zejména propagonisty a obecnou populací, bohužel někdy i prodejci je označování alternativních výrobků rostlinného původu nezákoné.

Výše uvedené souvisí se situací týkající se celé řady potravin, které mají v názvu, na etiketě, v obchodním dokumentu, propagačním materiálu nebo jiné formě reklamy označení legislativně vyhrazené pro mléko a mléčné výrobky, ačkoli se jedná o rostlinné alternativy těchto výrobků, pro které je užívání daných pojmů zakázáno. 

Jedná se například o označení „ovesné mléko“ či „sójové máslo“ nebo „mandlové mléko“ atp., které naznačují nebo vyvolávají dojem, že daný produkt je produktem odvětví mléka a mléčných výrobků, nebo tyto složky obsahuje.

V obdobných případech je spotřebitel dle dozorových orgánů uváděn v omyl ohledně povahy produktu, čímž dochází k nežádoucímu rozporu s platnou legislativou.

Toto zákonné ohraničení není kvůli dehonestaci či "házení klacků pod nohy" rostlinným výrobkům, ale jede o to, že zákonem stanovené názvy označující živočišné produkty sebou nesou i zákonné požadavky na kvalitu a mnohdy i způsob zpracování. Tyto požadavky rostlinné výrobky logicky splňovat nemohou. není pak zákonná možnost, jak zabezpěčit alespoň základní kvalitu těchto rostlinných produktů.

MZe i SZPI považují aktuální nežádoucí stav věcně související s označováním rostlinných výrobků názvy vyhrazenými pro mléko a mléčné výrobky za skutečně naléhavý a opakovaně upozorňují na nutnost dodržování požadavků všech platných legislativních předpisů, včetně speciálních požadavků, které jsou dovozovány z dosavadní praxe v této oblasti.

S ohledem na aktuální situaci bude dle sdělení SZPI od ledna 2023 probíhat v této záležitosti kontrolní akce ze strany dozorových orgánů ve vyšší intenzitě. Označování rostlinných výrobků názvy vyhrazenými pro mléko a mléčné výrobky může vést k veřejnoprávním sankcím dle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, za kterou hrozí sankce ze strany dozorového orgánu ve výši až 5.000.000,- Kč.

Zdroj: www.peytonlegal.cz

Nejnovější články

Pangase na talíř nebo rovnou do koše?

Spotřeba ryb není v České republice příliš valná. Jakýkoli krok, který povede k…

Prý vypijeme až miliardu šálků kávy za rok

V ČR prý vypijeme až miliardu šálků kávy za rok. Jaké jsou alternativy kávy?…

Monitoring dietární expozice člověka v ČR

Monitoring dietární expozice občanů ČR nebo-li laicky řečeno, co pozitivního…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?