Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Pozor na vodu upravenou reverzní osmózou

Publikováno: 31.01.2020     Autor: FÉR potravina

Státní zdravotní ústav - Národní referenční centrum pro pitnou vodu vydalo upozornění na zdravotní rizika spojená s použitím zařízení na úpravu vody na bázi reverzní osmózy, destilace a kondenzace vzdušné vlhkosti.


Minulý týden jsme zveřejnili informace Národního referenčního centra pro pitnou vodu o tom kdy, zda vůbec je potřeba dále dočišťovat pitnou vodu a pokud ano, tak jaké filtry zvolit a jak se vyhnout nejčastějším chybám.

Další v současnosti obchodníky nabízenou úpravou vody je reverzní osmóza, kdy dochází k demineralizaci vody. Tato voda pak sice není tvrdá a neusazuje se nám nikde vodní kámen, ale jako voda pitná pro účely stravy a nápojů je zcela nevhodná.

Použití demineralizované (osmotické, destilované, kondenzované) vody jako vody pitné může vést k nedostatku a poruchám metabolismu takových základních minerálních látek, jako je vápník, hořčík a sodík, i k poruchám vodního hospodářství a acidobazické rovnováhy lidského organismu. Projevuje se širokou škálou zdravotních poruch akutní i chronické povahy.

Vedle literárních údajů má SZÚ k dispozici zkušenosti desítek osob, které pily demineralizovanou (resp. o minerály jen symbolicky zpětně obohacenou) osmotickou vodu ze zařízení u nás prodávaných. Přestože se v naprosté většině případů jednalo o zdravé osoby středního a mladšího věku, které se snažily o zdravou životosprávu a které byly přesvědčeny o blahodárnosti této vody, již po několika týdnech až měsících se u nich objevily zdravotní problémy, které do té doby neznaly: křeče končetin, abnormální únava či srdečně-cévní poruchy. Jednalo se o patologické projevy akutní hořčíkové a možná i vápníkové deficience.

Pravidelná konzumace vody s nízkým obsahem vápníku a hořčíku vede prokazatelně k zvýšenému riziku úmrtnosti (až o 25 %) na kardiovaskulární choroby (infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, hypertenze, mozková mrtvice) a velmi pravděpodobně též k odvápnění kostí, zvýšenému riziku vzniku některých druhů nádorů, náhlého úmrtí, některých těhotenských komplikací a neurodegenerativních onemocnění.

Celý dokument k pročtení je k dispozici zde:

 Stanovisko Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu k zařízením na úpravu pitné vody na bázi reverzní osmózy, destilace a kondenzace vzdušné vlhkosti 

Zdroj: SZÚDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Food Safety - Eurobarometr 2019

Čeho se nejvíce v oblasti bezpečnosti potravin bojí obyvatelé jednotlivých…

Kontaminanty v potravinovém řetězci

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a v překladu Ministerstvo…

V hledáčku vegetariánské a veganské výrobky

Módní vlny "VEGE" jste si určitě všimli. Ale jsou skutečně v obchodních sítích…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?