Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Věčné chemikálie

Publikováno: 28.04.2025     Autor: dTest - převzato

Až 30 % testovaných výrobků denní potřeby obsahuje PFAS - tzv. věčné chemikálie, které následně konzumujeme,


S ubrouskem, zubní nití, popcornem nebo sportovní páskou možná používáte i neviditelné látky, které jsou spojovány s rizikem pro zdraví i životní prostředí. Jde o PFAS – skupinu takzvaných „věčných chemikálií“. Společný evropský test ukázal, že téměř třetina běžně dostupných produktů je těmito látkami kontaminována.

O obsahu PFSA v pitné vodě a i od účincích PFSA jsme psali loni v říjnu v samostatném článku "Kolik věčných chemikálií vypijeme".

Nejnovější mezinárodní test pod vedením dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumal 228 výrobků napříč kategoriemi: od kuchyňských pomůcek, přes textil, až po zdravotnické výrobky. PFAS byly nalezeny ve 28 % testovaných produktů – včetně ubrousků, obalů na potraviny, ubrusů, dentálních nití, sportovních pásek a fritéz.

Co konkrétně test odhalil?

  • Kuchyňské výrobky: PFAS byly nalezeny ve třech z 10 testovaných sáčků na popcorn. Dále byly tyto látky detekovány ve všech testovaných horkovzdušných fritézách. Jako obvyklý zdroj se i tentokrát potvrdily teflonové povlaky.
  • Textilie: Kontaminováno bylo 44 % testovaných domácích textilií, jako jsou ubrusy, polštáře či zástěry – typicky kvůli impregnaci proti vodě a špíně.
  • Zdravotnické produkty: PFAS byly rovněž detekovány v šesti dentálních nití (zejména z PTFE) a menstruačních kalhotkách.
  • Elektronika: U dvou chytrých hodinek odhalil test nežádoucí látky v páscích.

Jaké škody PFAS způsobují?

PFAS jsou vysoce perzistentní, v přírodě se tedy prakticky nerozkládají. Jejich uvolňování během výroby a v průběhu používání vede k hromadění ve vodě, půdě i v tělech živočichů a lidí. Některé tyto látky se spojují se zvýšenou hladinou cholesterolu, poškozením jater, sníženou plodností, imunitními poruchami nebo vyšším rizikem některých typů rakoviny.

Zejména alarmující je výskyt tzv. „nelegálních PFAS“ – látek, které už jsou v EU zakázané, a přesto byly v testech nalezeny v nepovolených koncentracích. To ukazuje na nedostatečnou kontrolu dovozu a mezeru v ochraně spotřebitelů.

Co doporučujeme spotřebitelům?

Vyhledávejte produkty označené jako „bez PFAS“, „bez fluoru“, „PFC-free“. Pomoci mohou i ekoznačky jako Nordic Swan, EU Ecolabel, Oeko-Tex 100 nebo GOTS. Naopak se vyhýbejte produktům s označením PTFE, Teflon, Gore-Tex (starší verze), fluor rubber. Pozor na vlastnosti typu „nepřilnavý“, „vodoodpudivý“, „snadno omyvatelný“. Tyto popisy často signalizují možné použití PFAS. A v neposlední řadě se informujte u prodejců – zejména u textilu nebo kuchyňských výrobků – zda produkt splňuje platnou evropskou či národní legislativu.

plně převzato do dTestu

Nejnovější články

Věčné chemikálie

Až 30 % testovaných výrobků denní potřeby obsahuje PFAS - tzv. věčné chemikálie…

Sushi mezi regály

Supermarketové sushi se stalo fenoménem moderní doby. Nenahradí zážitek z…

Poke bowl - ochutnávka

Černé ovce otestovaly populární poke bowls z obchodních řetězců. Jak obstály ve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?