Publikováno: 01.04.2024 Autor: Slunew
Letos, stejně jako v jiných letech jsme doma barvili vajíčka. Ať už jen obarvená nebo i různě pomalovaná se stala nejen výslužkou, ale i velikonoční výzdobou. Tím, že jsme se všech „nezbavili“ nebo naopak si jich hodně přinesli, vyvstává otázka co s nimi.
Pokud vejce dostatečně vaříme (10 -15 minut podle velikosti) pozabíjíme všechny choroboplodné zárodky a takové vajíčko nám pak v lednici vydrží až 2 týdny, ale pozor při pokojové teplotě tak 3 dny.
Je to tím, že skořápka vejce je pórovitá, a proto částečně propustná. A přestože jsme předchozím varem zabili nežádoucí mikroorganismy, mohou se z okolního prostředí do vejce znovu dostat.
Někdy se ale stává, že po rozkrojení má bílek zbarvení odpovídající obarvené skořápce – tak toho se určitě bát nemusíte. Pokud jste použili věci k tomu určené – buď potravinářská barviva nebo čím dál tím více oblíbenou tradici – cibulové slupky a lógr na hnědou, kurkumu na žlutou nebo špenát na zelenou či jiné.
Občas se stane, že po rozkrojení vajíčka bude namodralý nebo nazelenalý povrch žloutku. Ani toho se nemusíte bát. Takové vajíčko není zkažené, jak si někteří lidé myslí, jen se příliš dlouho vařilo nebo nebylo po vyndání co nejrychleji a důsledně zchlazené studenou vodou.
Změna barvy je způsobena vlivem sloučenin železa a síry. Na chuť ale nemá téměř žádný vliv.
Pokud je člověk zdravý, nemá kardiovaskulární onemocnění a problémy s lipidovým profilem (laicky vysoký cholesterol) tak to, že bude týden hodovat vejce, mu určitě neublíží. Ostatní mohou vynechat žloutky.
Nejjednodušší konzumace je chleba namazaný máslem nebo hořčicí a na něj nakrájené vajíčko, případně vajíčkem ozdobit ve většíčí menší míře jakýkoli zeleninový salát. Dají se dát jako "nádivka" do sekané nebo z nich prostě uděláme pomazánku...od dravé tvarohové až po trochu kaloričtější majonézovou...těch možností je hodně, jen prostě neváhejte s konzumací moc dlouho.