Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Zpráva o monitoringu cizorodých látek

Publikováno: 11.09.2018     Autor: Slunew

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal každoroční Zprávu o monitoringu cizorodých látek za předcházející rok.


Jako každý rok Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal zprávu o cizorodých látkách v potravinovém řetězci. Koho by tato informace zajímala, tak zpráva je veřejně dostupná.

Dokonce pokud byste se chtěli podívat i na informace z minulosti, stačí zapátrat v archivu Informačního centra bezpečnosti potravin.

Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) bylo v rámci tohoto specifického monitoringu odebráno a analyzováno 1 997 vzorků. Pouze u 12 vzorků bylo zjištěno překročení maximálního limitu, což je 0,6 %. Oproti předchozímu roku 2016 se počet vzorků s nadlimitním nálezem snížil o třetinu.

Státní veterinární správou pak v rámci monitoringu bylo provedeno celkem 74 190 vyšetření. Celkové zastoupení nevyhovujících nálezů bylo taktéž velmi nízké - 0,11 %, což je téměř stejně jako v roce předchozím (0,12 %).

Vzhledem k výsledků lze hodnotit zdravotní nezávadnost surovin a potravin živočišného původu v potravním řetězci na území České republiky z pohledu obsahu cizorodých látek i nadále za příznivou. Za podstatné zjištění je však nutné považovat průkazy nadlimitních koncentrací reziduí veterinárních léčivých přípravků, především antimikrobik. Kontrola používání zakázaných léčiv (syntetických barviv) k ošetření chovaných ryb, zvláště pstruhů, vyžaduje stále pozornost. Příznivě lze naopak hodnotit skutečnost, že v roce 2017 nebyly zaznamenány žádné nové chovy skotu a prasat s kontaminací zvířat polychlorovanými bifenyly (PCB).

Zdroj: Informačního centra bezpečnosti potravinDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Dvojí kvalita potravin a jak to s ní bude dál?

Téma dvojí kvality potravin se řeší už delší dobu. V roce 2018 s tímto…

Začalo platit nové značení piv

Od prosince 2018 oficiálně začala platit nová vyhláška, která upravila značení…

Kapr od Rohlíku

I rohlík si pro vás připravil pár receptů nejen na Štědrovečerní stůl.
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?