Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E413 - Tragant

Skóre škodlivosti: 2

Zařazeno do skupiny:
Stabilizátory

Alergen

Zdroje informací

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Charakteristika

Tragant je pryskyřice vytékající při poškození kůry asijských keřů rodu Astragalus gummifer, A. adscendens a A. microcephalus. Má lepkavou a slizovitou strukturu. Je to látka bez zápachu, odolná vůči teplu a kyselinám. Je to jeden z nejstarších přírodních emulgátorů. Používá se jako zahušťovadlo, stabilizátor a emulgátor.

Použití

Tragant je velmi drahá přísada, proto se používá při výrobě potravin, u kterých je to nezbytně nutné. Většinou se jedná o potraviny obsahující olej a vodu, kde tragant způsobuje, že se tyto fáze od sebe neoddělí. Působí jako zahušťovadlo, stabilizátor a emulgátor. Díky své vlastnosti odolávat kyselému prostředí se používá do salátových zálivek, ovocných náplní a omáček. Do zmrzlin se přidává z důvodu většího objemu a lepší textury. Dále se používá do ovocných želé, cukrových polev ke zdobení, ovocných dření, do francouzských dressingů, majonéz, pomazánek, nízkotučných jogurtů, sladkostí a do zpracovaného masa. Jeho uplatnění nalezneme i v kosmetice, kde se používá např. do vlasových přípravků a krémů díky své vlastnosti vytvářet na povrchu ochranné filmy. Hojně se využívá i ve farmaceutickém průmyslu. Prokázalo se, že může snižovat hladinu cholesterolu a může mít blahodárný vliv na střevní mikroflóru.

Výroba

Získává se jako pryskyřice při poranění kůry keřů rodu Astragalus (česky kozinec).

Nežádoucí účinky

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považován za bezpečnou látku. Ve vysokých koncentracích může způsobovat nadýmání a projímavé účinky. Může způsobit poruchy srdce a ledvin. U citlivých jedinců může při styku s touto látkou dojít k velmi prudké alergické reakci.

Doplňující informace

V ČR (celé EU) je použití tragantu povoleno v nezbytném množství do všech potravin kromě dětské výživy. V USA je používání také povoleno (GRAS látka).


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

Pangase na talíř nebo rovnou do koše?

Spotřeba ryb není v České republice příliš valná. Jakýkoli krok, který povede k…

Monitoring dietární expozice člověka v ČR

Monitoring dietární expozice občanů ČR nebo-li laicky řečeno, co pozitivního…

Muffiny

Mufinny jsou druh sladkého pečiva pečeného v papírovém košíčku. Díky košíčku…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?