Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

„Bezpečné a kvalitní potraviny na obou stranách hranic“

Publikováno: 12.06.2019     Autor: FÉR potravina

Projekt ČR a Polska byl zakončen. Cílem projektu bylo navázání spolupráce a vzájemné seznámení s kontrolními postupy v oblasti úřední kontroly potravin.


Doufejme, že projekt Česko - Polské spolupráce dozorových orgánů konečně dokáže zabránit dovozu problematických potravin z Polska.

 Dne 6. června 2019 se v polské Opoli uskutečnila závěrečná konference k projektu přeshraniční spolupráce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a polské Inspekce kvality zemědělských a potravinářských výrobků (IJHARS). Za SZPI se do projektu zapojily příhraniční inspektoráty v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Olomouci, na polské straně pak inspektoráty ve Wroclawi, Katowicích a Opoli.

Projekt trval necelých šest měsíců a cíle bylo navázání vzájemné spolupráce a seznámení se s kontrolními postupy a vytvoření sítě kontaktů inspektorů v příhraničních regionech České republiky a Polska v oblasti úřední kontroly potravin.

Inspektoři obou zemí se tak mohli během výměnných pobytů detailně seznámit s odlišnostmi v jejich každodenní práci v celé řadě oblastí. Mezi nejvýraznější patří rozdíly v organizační struktuře úřadů, v jejich kompetencích. Odlišné jsou také administrativní procedury, způsob ukládání opatření a pokut při zjištění nedostatků nebo v přístupu k řešení anonymních podnětů ke kontrole.

Pro SZPI tohle není první projekt přeshraniční spolupráce. Již na přelomu roku 2005 a 2006 byly realizovány výměnné stáže ve spolupráci s Rakouskem, v roce 2009 se Slovenskem, v roce 2011 se Svobodným státem Sasko a v roce 2013 se Svobodným státem Bavorsko. Operační programy přeshraniční spolupráce tak SZPI umožňují poznat praktické fungování dozorových orgánů se stejnými či obdobnými kompetencemi v sousedních státech a navazovat s nimi kontakty, které pak mohou být v budoucnu využívány pro rychlejší a efektivnější řešení problémů.

Zdroj: SZPI a Bezpečnost potravin

 Diskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Není logo jako logo...

Nejen loga, ale i různá zdravotní a výživová tvrzení najdeme na obalech…

Test mléčných čokolád

V hledáčku dTestu tentokrát skončily mléčné čokolády s lískovými oříšky. A…

Jsme nad věcí...

Už konečně můžeme ukázat úsměv...tak snad vám ho na tváři vykouzlíme.
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?