Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Český modrý mák získal chráněné zeměpisné označení

Publikováno: 08.03.2021     Autor: Daniel Kalmus

Evropská unie zapsala Český modrý mák mezi evropsky chráněná zeměpisná označení (CHZO/PGI). Trvalo to přes pět let.


Spolek Český modrý mák pracoval na žádosti o uznání více než 7 let podáním první žádosti. Upravenou žádost se změnou zeměpisného označení na „Český modrý mák“ spolek podal před 5,5 lety. V průběhu tohoto období bylo nutné Evropské komisi opakovaně prokazovat, že se skutečně nejedná o farmaceutickou surovinu ale o v Česku běžně konzumovanou potravinu.

CHZO Český modrý mák

Hlavním smyslem je rozlišit od sebe dva typy komodit, i když mají stejné jméno. Mák pěstovaný v západní Evropě je mák technický. Využívá se pro farmaceutické účely a semeno se nesmí použít jako potravina. Český modrý mák je zcela jiných kvalit. Po uznání jeho kvality a prokazatelného zeměpisného původu Evropskou unií již nebude možno název Český modrý mák použít v rámci EU, pokud skutečně nebude původem z ČR.

 „Český modrý mák má mnoho unikátních charakteristik, kterými se odlišuje od máků farmaceutických. Senzorické vlastnosti jako jeho vzhled, chuť a vůně jsou navíc tak specifické, že je již nyní mák ceněným exportním artiklem. Proto je dobře, že nově získal CHZO, a byl tak z pohledu zahraničních obchodních partnerů postaven na stejnou úroveň jako třeba italské sýry nebo francouzská vína, což s sebou přináší nejen zvýšenou ochranu před případným pančováním a falšováním, ale také zvyšuje jeho atraktivitu pro koncového spotřebitele“ doplnil prezident Agrární komory Ing. Jan Doležal.

Více informací o Chráněném zeměpisném označení – viz eagri.cz

Zdroj: https://ceskymodrymak.cz/cs/cesky-modry-mak-byl-povysen-do-stavu-rytirskeho/3123, Úřední věštník Evropské komiseDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Změna v potravinovém právu?

2. 5. 2021 začíná platit novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích.…

Výzva k zavedení Nutri-Score v Evropě

Evropští vědci podepsali „Výzvu k zavedení Nutri-Score v Evropě“. Tedy dle nich…

Strategie bezpečnosti potravin do roku 2030

Posílení bezpečnosti i kontrolního systému, vzdělávání spotřebitelů a otázky…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?