Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Co nám (ne)říká Nutri-Score

Publikováno: 25.09.2021     Autor: FÉR potravina

Snaha o zjednodušení orientace v nabídce potravin je mnoho a hlavně v každé zemi jiný. Vzhledem k "nadnárodnosti" potravinářských výrobků se současnosti se jedná, že by se pro celou EU používal jednotný systém. Ale který to bude? Zatím asi vyhrává Nutr-Score. Ale i ten mám poměrně velké slabiny.


Nutriční označování potravin na přední straně obalů je velmi aktuální téma. Z okolních evropských států k nám proudí několik systémů (např. Nutri-Score), které mají za úkol pomoci spotřebiteli jednoduše rozlišit, které výrobky jsou kvalitní / zdravé a které jsou méně kvalitní / nezdravé. Otázkou zůstává, zda vybraný systém skutečně spotřebiteli přinese zjednodušení výběru potravin při nákupu.

Nejčastěji uváděný a v současnosti nejznámější je systém Nutri-Score. Systém převádí nutriční hodnotu potravinového produktu do jednoduchého kódu v podobě semaforu skládajícího se z pěti písmen A-B-C-D-E a současně pěti barev od zelené po červenou. Právě jednoduchost systému je jeho největší slabinou. V přiloženém dokumentu se odborná skupina pod vedením doc. Ing. Jiřího Bráta, CSc, kde dostala možnost se zapojit i ředitelka našeho projektu FÉR potravina, pokusila shrnout silné a slabé stránky celého systému a navrhla možná zlepšení.

Nejnovější články

Začne dětem ve školních jídelnách více chutnat?

V rámci pořadu Střepiny na TV Nova proběhla reportáž o nově připravovaných…

Sůl nad zlato

Přestože třeba nepatříte mezi ty, co hodně solí, ještě to neznamená, že…

Ořechová "másla"

Ořechová "másla" už nějakou dobu velmi oblíbená. Je to skutečně zdravá volba…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?