Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Čtyřnásobné překročení limitu pro pesticidy v tunové zásilce žampionů

Publikováno: 11.10.2013     Autor: Neznámý


Vydáno: 11.10.2013 Tisk článku
Autor: SZPI
Tisková zpráva SZPI ze dne 11. 10. 2013.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF) informaci o zjištění nebezpečné potraviny – pěstované žampiony. Laboratorní analýza prokázala u předmětné šarže koncentraci pesticidů carbendazimu a benomylu v množství 3,7 mg/kg, nařízení (ES) 396/2005 Sb. stanovuje maximální povolenou koncentraci na 1,0 mg/kg. Po zhodnocení rizika je možné naměřenou hodnotu označit při dlouhodobé konzumaci za škodlivou pro lidské zdraví. Velikost závadné šarže je 1 053 kg.
SZPI odebrala vzorek šarže pro analýzu u společnosti ZELENINA-DRINKS s.r.o., Mírova 661, Trutnov. Při došetřování z průvodní dokumentace vyplynulo, že dovozcem potraviny do ČR je společnost HIGHGATE s.r.o., Miřejov 5, 54401 Lanžov a jejím zahraničním dodavatelem je společnost P.H.U. "Malkowski", Krzystof Malkowski, Stare Stracze 146, 67-410 Slawa, Polsko.
Na základě uvedených skutečností SZPI formou opatření neprodleně nařídila dovozci HIGHGATE s.r.o. provádět na vlastní náklady rozbory obsahu pesticidů na všechny šarže uvedeného sortimentu od dodavatele P.H.U. "Malkowski", Krzystof Malkowski. S distributorem bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj: SZPINejnovější články

Test piv

Český národ pivo miluje - jsme národem pivařů. Ale víme, co všechno se dá v…

Kam ještě na jahody?

Máte rádi jahody tak jako my? A chtěli byste zjistit, kde je ještě mají?

Zázrak jménem brambora!

Potravina, kterou všichni známe, je běžně dostupná a přesto netušíme, jak a…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?