Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Do dvou let etikety vín čekají změny

Publikováno: 17.02.2024     Autor: FÉR potravina

Informace o složení a nutričních hodnotách vína se stává povinností. Pravidla nejsou ale tak přísná jako u jiných potravin, protože povolují využití pouze QR kódu.


Nařízení Evropského parlamentu a rady EU č. 1169/2011 upravuje označování potravin a stanoví údaje, které musí obsahovat obaly všech potravin prodávané v Evropské unii. Mezi povinné informace patří název produktu, množství v balení, seznam ingrediencí, nutriční informace, upozornění na alergenní látky a datum spotřeby. Výjimkou byly dříve například nápoje s obsahem více než 1,2 % alkoholu, na kterých nebylo nutné uvádět složení nebo výživové hodnoty, což se spotřebitelské organizace snažily změnit.

Nyní orgány EU rozhodly, že u vín a aromatizovaných vín musí být poskytovány informace o přísadách a nutriční údaje. Výrobci nebo prodejci je však nemají povinnost natisknout na obal, stačí na vinětu umístit QR kód doplněný o energetickou hodnotu a seznam alergenů, který byl povinný i dříve. Nové předpisy byly schváleny 8. prosince 2023 a výrobci mají na jejich implementaci dvouleté přechodné období.

Už teď se ale proti tomu ozvala třeba španělská spotřebitelská organizace OCU, které se nelíbí právě ono ulehčení v podobě QR kódu, protože QR kód pro přístup k povinným informacím vyžaduje vlastnictví mobilního zařízení a připojení na internet v místě prodeje, aby se zákazník k potřebným údajům vůbec dostal. Informace potřebné k rozhodnutí o koupi nabízené pouze touto cestou se nedostanou ke všem spotřebitelům stejně a některým zůstanou upřené. QR kód je v takových případech fyzickou, technologickou a ekonomickou překážkou, která by neměla být povolena jako jediný způsob informování.

zdroj dTest - články

Přehled všech právních změn ohledně značení vína naleznete zde.

Nejnovější články

Test quinoy 2024

Ačkoliv je quinoa jedna z nejstarších plodin světa, Evropa ji objevila teprve…

Legionella: Tichý zabiják vody

I přes velmi přísné vyhlášky a limity může dojít ke kontaminaci vody.…

Test tavených sýrů 2024

V roce 2023 uplynulo sto let od chvíle, kdy se u nás, přesněji řečeno ve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?