Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Semínka CHIA

Publikováno: 04.06.2012     Autor: Neznámý

Semínka z rostlinky Šalvěj hispánská jsou jednou ze "super potravin". Měli bychom si ji začít více všímat ?Autor: Peta

Goji, kombucha, mladá pšenice, bobule acai. Zdá se, že neuplyne rok, ve kterém by se neobjevila alespoň jedna novinka ve zdravé výživě.

Obchodníci nám jako zaručenou cestu ke zdraví nabízí všechno možné, od podivných semínek až po bakteriemi nabitý jogurt nebo zvláštně chutnající zelené šťávy.

Nyní jsou na seznamu i semínka Chia. Co to vlastně je?

Chia, neboli Šalvěj hispánská (Salvia hispanica L), patří do čeledi hluchavkovitých a pochází Mexika a Jižní Ameriky. Chia semínka se mohou pyšnit více omega-3 mastnými kyselinami než losos, jsou bohatá na antioxidanty a minerály, jsou kompletním zdrojem bílkovin a obsahují více vlákniny než lněné semínko. Díky těmto vlastnostem bývají semínka nazývána jako "sen dietářů", "jídlo běžců", "zázrak", nebo "super potravina".

Co obsahuje 100 gramů Chia semínek?

 • Bílkoviny: 20.7 gramů
 • Tuk: 32.8 gramů
 • Sacharidy: 41.8g (z toho vláknina je 41.2 gramů)
 • Vápník: 714 mg
 • Železo: 16.4 mg
 • Niacin (B3): 613 mg
 • Thiamin (B1): 0.18 mg
 • Riboflavin (B2): 0.04 mg

Zdroj: Nutritional Science Research Institute

Pro někoho jsou semínka naprosto bez chuti, jiní označují jejich chuť jako lehce oříškovou. Ve srovnání s jinými semínky a oříšky mohou být chia semínka poměrně drahá.
Ve Velké Británii mohou být v současné době semínka prodávány pouze jako přísada do chleba, ale během několika příštích týdnů (pozn. článek publikován 29. března 2012) by měl poradní výbor pro nové potraviny a procesy Advisory Committee on Novel Foods and Processes povolit chia semínka v širokém spektru výrobků zahrnující pečivo, snídaňové cereálie a různé směsi oříšků a semínek.

Všude jinde na světě se za posledních pár let s výrobky s chia semínkem roztrhl pytel. V roce 2011 bylo na trh uvedeno 72 výrobků a 28 nových bylo vypuštěno letos, prozradila výzkumná společnost Mintel. Ve srovnání se sedmi výrobky za celý rok 2006, popularita chia semínek opravdu rychle roste.

Semínko pobláznilo obzvláště Spojené státy. V roce 2011 se na trhu objevilo 21 nových výrobků obsahující chia semínka a v roce 2012 je to už 13. Lze ho najít ve sladkostech, různých svačinkách, kořenících směsích, jogurtech a dokonce i v kojenecké výživě.
Zastánci chia semínka nevidí žádné zápory. Tvrdí, že chia tlumí záněty, zlepšuje zdraví srdce a stabilizuje hladinu krevního cukru. Pár lžiček je považováno za lék na všechno – a bez vedlejších účinků.

Ale je tato vychvalovaná super potravina opravdu tak výjimečná?

„Z hlediska obsahu živin můžeme čajovou lžičku chia přirovnat ke smoothie vyrobeného z lososa, špenátu a lidského růstového hormonu,“ napsal Christopher McDougall v knize "Born to run“ (Zrozeni k běhu), bestselleru, který pojednává o kmenu žijícím na území Mexika. Zdejší domorodci běhají dlouhé vzdálenosti a na cestu se vybavují těmito semínky. Kniha opěvuje semínka chia jako jídlo pro atlety.

„Pokud byste si museli vybrat jednu jedinou potravinu, kterou si vezmete na opuštěný ostrov, není lepší volba než chia. Tím naberete svalovou hmotu, snížíte cholesterol a riziko srdečních chorob. Po několika měsících konzumace chia byste mohli pravděpodobně doplavat až domů,“ přidává Mc Dougall.

Wayne Coates, spoluautor knihy “Chia: Rediscovering a Forgotten Crop of the Aztecs“ (Chia: Znovuobjevení zapomenuté plodiny Aztéků), souhlasí. Profesor na Arizonské univerzitě začal experimenty se semínky v Jižní Americe před více než 20 lety jako součást projektu rozpoznání alternativních plodin pro zemědělce v Argentině. Poté začal s komerční kultivací semínek.

„Nemám rád, když semínka někdo nazývá jako zázračnou potravinu, protože tu už bylo tolik zázraků, které nakonec zázrakem nebyly, ale chia tou potravinou skoro je. Doslova byste mohli žít o těchto semínkách, protože obsahují úplně vše, co potřebujete,“ říká Coates.
Elisabeth Weichselbaum z organizace British Nutrition Foundation připouští, že o chia semínku neslyšela, ale říká, že organizace nevěří myšlence jediné super potraviny.

„Je pravda, že některé potraviny jsou bohatší na vitamíny a minerály, ale žádná potravina nám neposkytne vše, co potřebujeme. Nejlepší cesta ke zdraví je jíst různorodou stravu,“ říká.

Coates, jako zanícený běžec, spoléhá, že mu semínka dodají sílu při závodě na 50 a 100 mil. „Při běhání ho nosím v krabičce od filmu, sním půlku a spláchnu to vodou.“

Jak lze chia semínka konzumovat?

 • Zamíchané v kuskusu
 • Přidané do pečiva
 • Jako posypka salátu
 • Chia gel – semínka zamícháme do vody a necháme odstát, dokud se nevytvoří gel, který můžeme přidat do pudinku, džemu, jogurtu nebo salátového dresinku
 • Agua fresca de chia – semínka smícháme s vodou, citronovou šťávou a cukrem a vytvoříme tak osvěžující nápoj


Zdroj: AZChia

Walters říká, že se mu ozvaly školy, které chtěly přidat výživovou hodnotu do jídel ze školních jídelen a dokonce ho kontaktovali i muži pro zvláštní případy, kteří hledali výživnou potravinu do zásoby pro případ katastrofy.

Pokud semínka rozemelete a posypete jimi cereálie, přimícháte do jogurtu nebo džusu, dopřejete si výživovou vzpruhu. Určitě si zvýšíte příjem minerálů, vlákniny, bílkovin a omega-3 kyselin, ale může zázračně vyléčit choroby nebo vás zbavit rizikových faktorů? „Za 10 až 12 týdnů užívání nevidíme žádný vliv na rizikové faktory nemocí u lidí, kteří žijí jako bohémové.“

Walters říká, že za minulé čtyři roky se obchod každý rok zdvojnásoboval.
Podle poradního výboru pro nové potraviny a procesy Advisory Committee on Novel Foods and Processes je ve Ve Velké Británii dovoleno přidávat chia semínka do pečiva v koncentraci do 5 %.

Síť obchodů se zdravou výživou Holland & Barrett již nabízí celá i mletá chia semínka na internetových stránkách, zdánlivě jako přísadu do chleba.

Ačkoliv tento tahák může být ve Velké Británii novinkou, semínka se pěstují již asi čtyři tisíce let. Podle Coatese spoléhali Aztékové na tato semínka jako na základní potravinu a ctili je natolik, že je využívali v lékařství i při náboženských obřadech.
„Semínka na 500 let zmizela a jediným místem, kde jste je mohli najít, bylo pár vesniček v Mexiku a Guatemale,“ říká Coates.

Už od roku 1990 zná většina Američanů rostlinu jako kýčovitý dárek k Vánocům. Chia Pets jsou figurky z pálené hlíny, kterým místo vlasů roste chia.

„Jako u každé "zázračné potraviny" je důležité nevidět ji jako lék na všechno,“ řekla Dr. Catherine Ulbricht, zakladatelka Natural Standard Research Collaboration.

„O přírodní léčbě si lidé myslí, že mohou dané potraviny zkonzumovat, kolik chtějí, protože je přeci přírodní. A ale i ony mají potenciální vedlejší účinky, stejně jako kterákoliv jiná léčba,“ říká.

„Všechno co vyvolá v našem těle nějakou akci, může vyvolat i reakci. Nic není 100 % prospěšné.“

Přeloženo z: www.bbc.co.uk, autor: Lauren Everitt, publikováno 23.3.2012.

Nejnovější články

Mražená zelenina – test dTestu

Mražená zelenina patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji nakupované položky…

Farmářské/á...

Jaké potraviny lze označit jako "farmářské"? Je toto označení legislativně…

Systém kvality Q CZ u brambor

Certifikace poskytuje spotřebiteli záruku vysoké kvality nebo možnost dohledat…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?