Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Semínka CHIA

Publikováno: 04.06.2012     Autor: Neznámý

Semínka z rostlinky Šalvěj hispánská jsou jednou ze "super potravin". Měli bychom si ji začít více všímat ?Autor: Peta

Goji, kombucha, mladá pšenice, bobule acai. Zdá se, že neuplyne rok, ve kterém by se neobjevila alespoň jedna novinka ve zdravé výživě.

Obchodníci nám jako zaručenou cestu ke zdraví nabízí všechno možné, od podivných semínek až po bakteriemi nabitý jogurt nebo zvláštně chutnající zelené šťávy.

Nyní jsou na seznamu i semínka Chia. Co to vlastně je?

Chia, neboli Šalvěj hispánská (Salvia hispanica L), patří do čeledi hluchavkovitých a pochází Mexika a Jižní Ameriky. Chia semínka se mohou pyšnit více omega-3 mastnými kyselinami než losos, jsou bohatá na antioxidanty a minerály, jsou kompletním zdrojem bílkovin a obsahují více vlákniny než lněné semínko. Díky těmto vlastnostem bývají semínka nazývána jako "sen dietářů", "jídlo běžců", "zázrak", nebo "super potravina".

Co obsahuje 100 gramů Chia semínek?

 • Bílkoviny: 20.7 gramů
 • Tuk: 32.8 gramů
 • Sacharidy: 41.8g (z toho vláknina je 41.2 gramů)
 • Vápník: 714 mg
 • Železo: 16.4 mg
 • Niacin (B3): 613 mg
 • Thiamin (B1): 0.18 mg
 • Riboflavin (B2): 0.04 mg

Zdroj: Nutritional Science Research Institute

Pro někoho jsou semínka naprosto bez chuti, jiní označují jejich chuť jako lehce oříškovou. Ve srovnání s jinými semínky a oříšky mohou být chia semínka poměrně drahá.
Ve Velké Británii mohou být v současné době semínka prodávány pouze jako přísada do chleba, ale během několika příštích týdnů (pozn. článek publikován 29. března 2012) by měl poradní výbor pro nové potraviny a procesy Advisory Committee on Novel Foods and Processes povolit chia semínka v širokém spektru výrobků zahrnující pečivo, snídaňové cereálie a různé směsi oříšků a semínek.

Všude jinde na světě se za posledních pár let s výrobky s chia semínkem roztrhl pytel. V roce 2011 bylo na trh uvedeno 72 výrobků a 28 nových bylo vypuštěno letos, prozradila výzkumná společnost Mintel. Ve srovnání se sedmi výrobky za celý rok 2006, popularita chia semínek opravdu rychle roste.

Semínko pobláznilo obzvláště Spojené státy. V roce 2011 se na trhu objevilo 21 nových výrobků obsahující chia semínka a v roce 2012 je to už 13. Lze ho najít ve sladkostech, různých svačinkách, kořenících směsích, jogurtech a dokonce i v kojenecké výživě.
Zastánci chia semínka nevidí žádné zápory. Tvrdí, že chia tlumí záněty, zlepšuje zdraví srdce a stabilizuje hladinu krevního cukru. Pár lžiček je považováno za lék na všechno – a bez vedlejších účinků.

Ale je tato vychvalovaná super potravina opravdu tak výjimečná?

„Z hlediska obsahu živin můžeme čajovou lžičku chia přirovnat ke smoothie vyrobeného z lososa, špenátu a lidského růstového hormonu,“ napsal Christopher McDougall v knize "Born to run“ (Zrozeni k běhu), bestselleru, který pojednává o kmenu žijícím na území Mexika. Zdejší domorodci běhají dlouhé vzdálenosti a na cestu se vybavují těmito semínky. Kniha opěvuje semínka chia jako jídlo pro atlety.

„Pokud byste si museli vybrat jednu jedinou potravinu, kterou si vezmete na opuštěný ostrov, není lepší volba než chia. Tím naberete svalovou hmotu, snížíte cholesterol a riziko srdečních chorob. Po několika měsících konzumace chia byste mohli pravděpodobně doplavat až domů,“ přidává Mc Dougall.

Wayne Coates, spoluautor knihy “Chia: Rediscovering a Forgotten Crop of the Aztecs“ (Chia: Znovuobjevení zapomenuté plodiny Aztéků), souhlasí. Profesor na Arizonské univerzitě začal experimenty se semínky v Jižní Americe před více než 20 lety jako součást projektu rozpoznání alternativních plodin pro zemědělce v Argentině. Poté začal s komerční kultivací semínek.

„Nemám rád, když semínka někdo nazývá jako zázračnou potravinu, protože tu už bylo tolik zázraků, které nakonec zázrakem nebyly, ale chia tou potravinou skoro je. Doslova byste mohli žít o těchto semínkách, protože obsahují úplně vše, co potřebujete,“ říká Coates.
Elisabeth Weichselbaum z organizace British Nutrition Foundation připouští, že o chia semínku neslyšela, ale říká, že organizace nevěří myšlence jediné super potraviny.

„Je pravda, že některé potraviny jsou bohatší na vitamíny a minerály, ale žádná potravina nám neposkytne vše, co potřebujeme. Nejlepší cesta ke zdraví je jíst různorodou stravu,“ říká.

Coates, jako zanícený běžec, spoléhá, že mu semínka dodají sílu při závodě na 50 a 100 mil. „Při běhání ho nosím v krabičce od filmu, sním půlku a spláchnu to vodou.“

Jak lze chia semínka konzumovat?

 • Zamíchané v kuskusu
 • Přidané do pečiva
 • Jako posypka salátu
 • Chia gel – semínka zamícháme do vody a necháme odstát, dokud se nevytvoří gel, který můžeme přidat do pudinku, džemu, jogurtu nebo salátového dresinku
 • Agua fresca de chia – semínka smícháme s vodou, citronovou šťávou a cukrem a vytvoříme tak osvěžující nápoj


Zdroj: AZChia

Walters říká, že se mu ozvaly školy, které chtěly přidat výživovou hodnotu do jídel ze školních jídelen a dokonce ho kontaktovali i muži pro zvláštní případy, kteří hledali výživnou potravinu do zásoby pro případ katastrofy.

Pokud semínka rozemelete a posypete jimi cereálie, přimícháte do jogurtu nebo džusu, dopřejete si výživovou vzpruhu. Určitě si zvýšíte příjem minerálů, vlákniny, bílkovin a omega-3 kyselin, ale může zázračně vyléčit choroby nebo vás zbavit rizikových faktorů? „Za 10 až 12 týdnů užívání nevidíme žádný vliv na rizikové faktory nemocí u lidí, kteří žijí jako bohémové.“

Walters říká, že za minulé čtyři roky se obchod každý rok zdvojnásoboval.
Podle poradního výboru pro nové potraviny a procesy Advisory Committee on Novel Foods and Processes je ve Ve Velké Británii dovoleno přidávat chia semínka do pečiva v koncentraci do 5 %.

Síť obchodů se zdravou výživou Holland & Barrett již nabízí celá i mletá chia semínka na internetových stránkách, zdánlivě jako přísadu do chleba.

Ačkoliv tento tahák může být ve Velké Británii novinkou, semínka se pěstují již asi čtyři tisíce let. Podle Coatese spoléhali Aztékové na tato semínka jako na základní potravinu a ctili je natolik, že je využívali v lékařství i při náboženských obřadech.
„Semínka na 500 let zmizela a jediným místem, kde jste je mohli najít, bylo pár vesniček v Mexiku a Guatemale,“ říká Coates.

Už od roku 1990 zná většina Američanů rostlinu jako kýčovitý dárek k Vánocům. Chia Pets jsou figurky z pálené hlíny, kterým místo vlasů roste chia.

„Jako u každé "zázračné potraviny" je důležité nevidět ji jako lék na všechno,“ řekla Dr. Catherine Ulbricht, zakladatelka Natural Standard Research Collaboration.

„O přírodní léčbě si lidé myslí, že mohou dané potraviny zkonzumovat, kolik chtějí, protože je přeci přírodní. A ale i ony mají potenciální vedlejší účinky, stejně jako kterákoliv jiná léčba,“ říká.

„Všechno co vyvolá v našem těle nějakou akci, může vyvolat i reakci. Nic není 100 % prospěšné.“

Přeloženo z: www.bbc.co.uk, autor: Lauren Everitt, publikováno 23.3.2012.Diskuse k článku

Dita | 6.06.2012 - 12:15

To jsem zvědavá jak tato krásná a užitečná rostlinka bude zase zneužita k výdělku z předraženosti, stejně tak jako dopadla stevie nebo ještě hůře rostlinka aloe vera od jisté posvátné firmy o které se nemůže nic špatného říci. Díky moc za článek a necháme se překvapit za jakou cenu bude (ne)dostupná.

Lucka | 6.06.2012 - 13:09

Dito, to ti můžu prozradit já koupila pytlíček za 75,-Kč... http://www.chemievjidle.cz/semena/chia-semena-healthy-planet Z nejobyčejnějších léčivých věcech z přírody udělají zase nejdražší a nejnedostupnější zázrak za tučnou sumu:/

anonymní uživatel | 14.06.2012 - 10:10

Já osobně chia používám již pár týdnů, hlavně ráno si přimíchávám do pohankových vloček, které pak nechám ještě "nabobtnat" vodou a mám sytou snídani. Chia používám také před sportem i během něj a mám o poznání delší výdrž, dodává spoustu energie, zasytí a nikdy mi nekručí v břiše.. Je to takový malý zázrak, ovšem nedoporučuje se osobám s nízkým krevním tlakem - mám opravu nízký tlak a při užívání semínek se mi občas dost motá hlava a tlak kolísá hodně nízko, proto všeho s mírou.. Ale jako přísada do jídel je to výtečné a chtěla bych si doma vyrobit i domácí energy tyčinky :)

Alča | 14.06.2012 - 14:20

Tak o této rostlince jsem ještě nikdy neslyšela, ale vypadá to hodně zajímavě

Lucka | 14.06.2012 - 16:17

Já bych to možná přiřadila třeba ke konopnému semínku, to je taky nabité podobně jako Chia látkami, které jsou jinde dost pomálu. A stejně jako konopná semínka, tak i tyhle nejsou zcela běžně všude k mání.

Peta | 15.06.2012 - 13:12

Já kupuji 250 gramů asi za stovku. Dávám si ale jen lžičku každý den do vody s citrónem, takže v konečném výsledku to zase tak drahé není (když to srovnám s výživovými doplňky, za které lidé utrácí nehorázné peníze). Geluje to docela dost, až jsem byla poprvé překvapená... Chuťově je neutrální... Rozhodně stojí za vyzkoušení :)

karča | 15.06.2012 - 22:53

Narazila jsem na ně ve Zdravé výživě, ale trochu se bojím té gelovitosti. Zřejmě to bude něco jako Psyllium, to jsem nějak nedokázala vypít. Samotné, na lžičce, bez vody, asi nemá význam konzumovat???

Peta | 16.06.2012 - 08:03

Karča: neboj, jako Psyllium to určitě není ;) To do sebe taky nedokážu dostat, nějak se mi to dekluje v krku... Když si dáš lžičku chia do sklenice vody a necháš chvíli nabobtnat, přidáš citron, tak se to dá v pohodě vypít :)Naopak, je to zábavný, protože máš v pití kousíčky na který člověk naráží - asi jako v různých aloe vera nápojích plavou kousky aloe. Semínka jsem takto připravila i známým, kteří se o zdravou výživu nezajímají a neměli námitky :)

Lucka | 16.06.2012 - 09:08

karča: mě to prvně připomněla gelovitou "hmotičku" jako Lepicol....:))

karča | 28.06.2012 - 00:43

tak už konzumuju:-) s vodou s citronem a fakt se dá, s Psylliem se nedá srovnat. Akorát ještě žádné účinky - větší výdrž není, svaly nerostou a v břiše kručí furt:-))) 200g/137Kč, vydrží dlouho.

anonymní uživatel | 28.06.2012 - 09:55

karča: kolik sis toho dávala? :) Já jsem si před sportem dala vrchovatou polévkovou lžíci, nechala to nabobtnat a pak to vypila a v břiše nekručelo:) svaly po nich nerostou, to samo nejde, ale výdrž dodaly :)

karča | 28.06.2012 - 12:15

já vím, s těma svalama, byla to sranda. Piju každý den 2 čajové lžičky ve vodě.

Lucka | 28.06.2012 - 14:34

karča: jen aby ti za chvíli nezáviděli kdejací svalovci, kteří to nahánějí práškama a hormonama:D

mrkvicka | 2.07.2012 - 13:03

Běžně mají semínka v Bioobchůdkách či se zdravou výživou. Aspoň v Praze :-)

anonymní uživatel | 8.08.2012 - 12:04

Chio semínka mají co já vím, v každém krámku pana GREŠÍKA

Mritamira | 21.08.2012 - 13:04

Zacala jsem seminka Chia pridavat do chleba. Chut to skutecne asi nema zadnou, ale chleba vypada jako by byl s makem :o) Verim, ze tim jsem svemu oblibenemu kvaskovemu chlebu jeste vice zvedla hodnotu. A seminka ani nebyla tak draha :o)

Jana | 1.09.2012 - 11:48

Taky jsem si tyto semínka pořídila, tak je brzo zkusím přidat do chleba

anonymní uživatel | 26.09.2012 - 15:48

Hurá, konečně budu mít želírovací RAW surovinu na výrobu vita zmrzliny :-)))

anonymní uživatel | 17.10.2012 - 06:18

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, všichni mluví o semínkách , ale je to "šalvěj" tak co listy? Můžete mi poradit? Vyrostly mi ze semínek krásné rostlinky, nevím jestli se dají používat třeba jako klasická šalvěj...jídlo, čaj, atd. ?

anonymní uživatel | 9.11.2012 - 16:25

Ahoj a kde ti rostou, doma nebo na zahrádce?

anonymní uživatel | 16.12.2012 - 22:45

Znam Chia seminka jiz vice nez 1 1/2 roku. Poslednich 8 mesicu je pouzivam pravidelne 1 odmerku/ 13g /denne. Pouzivam chia seminka znacka MILA, coz je "Rolls Royce" mezi seminky chia. Vyroba v USA.V Evrope je momentalne distribuce jen v Irsku a Anglii.Dovazim si je z USA a tady jsou me zkusenosti. Manzel me dcery po 2 1/2 mesicich uzivani se zbavil lupenky ,jiz 1 rok je bez problemu, moje dcera uzivala MILU cele tehotenstvi,4lety vnuk po roce uzivani- doslo k zlepseni reci/ byl opozden/,zlepseni hyperaktivity. Mne osobne se vylecil zanet slachy na palci prave ruky/ mela jsem jit na operaci/ a ustoupily priznaky karpalniho tunelu na leve ruce. Zlepseni bolesti kolen/ artrosa II.st./.Je mozno pouzit na regulaci hmotnosti jako nahrada jidla behem dne, bez ztraty svalove hmoty.Velmi doporucuji sportovcum,tehotnym,kojicim matkam . Lze zacit davat kojencum od 6 mes. jako pridavek ke smisene strave.Muj druhy vnuk ma 9 mes. a jiz 2 mesice je to pro nej nejoblibenejsi jidlo dne.Vyzivu studuji vice jak 10 let a jsem povolanim detska lekarka.Doporucuji vsem.

lebhi36@ | 10.03.2013 - 17:52

Jaké mohou být rozdíly v kvalitě semínek? Používám bio chia od country life. Jsou na českém trhu kvalitnější?

anonymní uživatel | 12.03.2013 - 13:37

Dobrý den,taky se chci zeptat jestli lze nějak zakoupit nebo objednat přes net značku MILA chio semínek.Je nějaký razantní rozdím kupuju provita

anonymní uživatel | 1.11.2013 - 22:28

Ahoj,    já si dělám ráno koktejl. Lžička Chia, 500ml ovesného  mléka, lžička stevii, 2 lžíce vařené quinoa a hrst mražených malin - vymixuji a je to super!!!!!!!!! AJa

anonymní uživatel | 21.06.2014 - 22:02

Dobrý den, vím, že v jednom příspěvku již zaznělo, že chia semínka jsou vhodná pro těhotné ženy- spíš se chci tedy jen ujistit, jelikož doteď jsem o semínkách chia neslyšela. Je to opravdu vhodné, když jsem těhotná (první trimestr)?:-) mám intoleranci na laktózu, čili konkrétně teď v těhotenství bych potřebovala nějakým způsobem zvýšit obsah vápníku... Pokud bych užívala chia, mám si ještě kupovat vitamíny pro těhotné? Děkuji za odpověď Aneta

anonymní uživatel | 21.03.2015 - 12:26

DOBRÝ DEN CHCI SE ZEPTAT NA VEDLEJŠÍ ÚČINKY ,PROTOŽE SEM ROZPUSTILA DVĚ LŽIČKY SEMÍNEK VE VODĚ A VYPILA JSEM TO NIC MI NEBYLO ALE DALA JSEM TO SESTŘENICI A TÉ BYLO HROZNĚ ZLE ZVRACELA A TAKY MĚLA   PRŮJEM A UŽ TO PRÝ NECHCE ANI VIDĚT.MYSLÍM SI ŽE TO JE ASI JEJÍ CHYBOU, PROTOŽE TO VYPILA Z NECHUTÍ  A Z ODPOREM.

anonymní uživatel | 4.05.2015 - 18:03

je pravda že když si ředím krev bych neměla tyto semínka užívat ,ví o tom někdo něco

anonymní uživatel | 21.05.2015 - 19:51

Taky jsem se o tom dočetla, ale odpověď od nějakého odborníka  žádná...Tak nevím co si mám myslet..Podle mého názoru  ...používat raději méně než více.. jak se říká všeho moc škodí..není od věci býti opatrná..

anonymní uživatel | 23.05.2015 - 14:13

Dobrý den, chystám se vyzkoušet doporučila mi semínka kamarádka. Už se těším a po neděli koupím :-) Asi je jasné užívat tyto věci dlouhodobě po jednom balení asi nic neucítím. Budu pozorovat :-) V dnešní době je důležité se dopovat přírodními věcmi, když si člověk uvědomí kolik sraček je v jídle. Jak to je s farmaceutickým průmyslem apod. Konzumuji také třtinovou melasu po třetí rafinaci od firmy Jan Kočnar Perfektra, ze které se uvolňuje spousta minerálních látek a stopových prvků, které tělo potřebuje-železo,vápník, fosfor, kys.listová apod. A musím uznat že mě zbavila zdravotních neduh, mám po ní víc energie a těším se na ty semínka též. S melasou experimentuji do různých buchet, koláčů, perníků, zakysané smetany, bílého jogurtu (karamel) tak se těším i na semínka až je přidám do domácího chleba apod. Příroda nám poskytuje řadu bylinek např. kopřivy natrhat spařit a udělat čaj, sedmikrásky do polévky, lichořeřišnice apod. dnešní čaje v pytlíčkách jsou už jen odpad takže ani nevíme co pijeme :-) Rozmanitost v jídle a nic se nemá přehánět :-)

Puritas | 5.06.2015 - 22:18

Chia semínka jsou i zde http://www.puritas.cz/produkt/chia-seminka-puritas-500g/ -149,- Kč. Také spousta kokosových olejů a jiných zdravých dobrot.

anonymní uživatel | 17.06.2015 - 18:07

Dneska sem si koupila chia semínka 200g v obchůdku s kávou za 46 kč vážený.. maslím že kdo sežene vážený tak jsou levnější, protože sem šla do potravin a tam je měli 100g za 59 kč.. děsný..

anonymní uživatel | 13.07.2015 - 14:57

Tomas from USA....je to bezvadne nasypat rovnou polevkovou lzici do jiz zminene polevky....do jakekoliv....v horke tekutine se lip  "rozpousti"...Chut se vubec nemeni, ale me to vylecilo problemy se zaludkem...a bez chemie...

anonymní uživatel | 16.07.2015 - 15:14

Také jsem vyzkoušela tuto potravinu, o které se mluví ted všude.... dnes jsem zkusila chia pudink...musím říci, že výborná, rychlá záležitost. Nedokáži hned říci, jaké má na mé tělo blahodárné účinky  :D ! Jen mě překvapilo zjištění nebo snad zděšení, když jsem si to zadala do kalorických tabulek, jako snídani, tak mi tabulka ukázala 0% vlákniny !?!  :O  ..taaak ted nevím

anonymní uživatel | 26.07.2015 - 19:28

Manžel užívá - preventivně - ANOPYRIN na  ředění krve. Kdesi jsem četla, že CHIA semínka  by se neměla - těchto případech užívat. Ještě jsem neslyšela názor ODBORNÍKA. Bylo by možné získat kvalifikovanou odpověď, za kterou předem DÍK  Helena Z.

anonymní uživatel | 5.08.2015 - 21:18

Chia kupuji jedině z www.puritas.cz

alena.prchlikova@ | 5.08.2015 - 22:10

Paní Zemanová, na stránce Kalorické tabulky.cz píší u chia semínek, kdy je neužívat. Pro vašeho manžela nejsou asi vhodné. Přečtěte si, co píší, předpokládám, že by to měly být správné informace. 

anonymní uživatel | 10.08.2015 - 17:44

Na www.puritas.cz teď mají půl kila za120

anonymní uživatel | 11.08.2015 - 15:17

Je to tak akci mají do 18.8 500g za 120,- Kč

anonymní uživatel | 23.08.2015 - 10:20

Do konce srpna na www.puritas CHIA 500g za 99,-Kč

Ivana | 28.08.2015 - 17:42

Souhlas,je to zdravá a prospěšná potravina.Ale nikdo tu nenapsal,že semínka chia jsou nevhodná pro těhotné a kojící (poradit se s lékařem),děti do 3let,lidi s nízkým krevním tlakem,ti co berou léky na ředění krve a kdo bere B17.Dost důležitá informace je z internetu. Pěkný den, Ivana 

Puritas | 24.09.2015 - 20:59

A pro měsíc září jsou připravena opět semínka 1000g za 190,-Kčhttp://www.puritas.cz/produkt/chia-seminka-puritas-1000g/

anonymní uživatel | 16.02.2016 - 20:29

Ja chio seminka miluju rano si bez nich uz nedokazu predstavit a hlavne nekruci potom v brichu.jsou vyborny s pomerancovym dzusem

anonymní uživatel | 16.02.2016 - 20:44

A nyní v akci 1000g za 150-Kč

anonymní uživatel | 5.04.2016 - 19:52

Ahoj všichni, já koupila 1000 g za 120,- Kč na adrese www.plody slunce.cz.Přidáváme si semínka do rozmixovaného ovoce, ale máme je pouze týden.

anonymní uživatel | 7.04.2016 - 07:57

Dobrý den,potřebovala bych prosím poradit,už asi rok pravidelně každé ráno na lačno užívám dvě lžíce chia semínek,ale poslední dobou sleduji že se mi nějak zvětšilo břicho jakoby nafouklo.Poradíte prosím jak a kdy je nejlépe užívat,asi dělám něco špatně.Děkuji za odpověď....Kateřina Zemanová

anonymní uživatel | 7.04.2016 - 14:01

Chia semínka jsou i vhodným doplňkem při hubnutí. Proč? Jedním z důvodů je fakt, že chia semínka zvyšují efektivitu trávení bílkovin, další důvody si můžete přečíst zde: http://www.bezhladoveni.cz/snadne-hubnuti-s-chia-seminky/

Puritas | 3.06.2016 - 06:29

Kvalitní Chia semínka v prémiové kvalitě 1000g za 120,-Kč Země původu: Bolívie !!!  Dávelte si pozor na semínka z Mexika (jsou levná, ale to je tak vše)Za naše ručíme :) http://www.puritas.cz/chia-seminko/chia-seminka-puritas-1000g-sacek/

anonymní uživatel | 2.08.2016 - 21:05

No já kupuju tady, taky jsou z Bolívie a jsou fajn

anonymní uživatel | 18.09.2016 - 14:56

Radši než chia si dejte slunečnicová konopná nebo lněná semínka. Co se týče obsahu minerálů, vitamínů i omega jsou mnohem lepší než chia a nemusí se vozit přez celou zeměkouli.

anonymní uživatel | 29.05.2017 - 10:22

Dobrý den, já chia semínka miluji a mohu je mít všude. Ovšem je složité sehnat kvalitní. Poslední dobou je nakupuji na stránce https://www.zodo.cz/chia-seminka/, takže mohu jen doporučit.

anonymní uživatel | 28.07.2017 - 12:31

Ochutnali jsme už Chia kaši od Semixu. Chutná moc dobře a ráno zasytí na celé dopoledne. http://www.zdravyzivot.com/extra-kase/ Stojí za vyzkoušení. :)

anonymní uživatel | 25.04.2019 - 10:15

Mrknete i na podrobny vycet vsech zdravotnich ucinku chia semen.. https://www.slimming.cz/chia-seminka/ Pani v debate se zminovala, ze jsou chia predrazena, ale 100g sacek stoji kolem 10-15kc, co se mi tedy nezda tak zdrave... Takovy pytlik vystaci na cca 10davek, takze koruna, dve na davku a to je nic.. Pro zdravi ale maji chia veliky smysl...

Přidat komentář

Nejnovější články

Letenské prase aneb zabijačka v muzeu

Nevíte co o víkendu? Kdo v sobotu 22.1. budete v Praze, tak Národní zemědělské…

Konec titanové běloby!

E 171 - oxid titaničitý neboli titanová běloba mizí ze seznamu povolených…

Je potřeba se ještě pořád bát hormonů a antibiotik?

Kuřecí maso plné hormonů a antibiotik? Použití růstových hormonů a antibiotik…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?