Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

"Sladkost"v nápojích napříč Evropou

Publikováno: 16.10.2020     Autor: FÉR potravina

Podívali jste se někdy jak moc jsou slazené limonády a "kolové" nápoje napříč Evropou? Možná byste se i divili...


Rozdíly obsahu sladidel (myšleno to, co dodává sladkou chuť, tedy cukr, sirupy i umělá sladidla) v limonádách v různých zemích se mohou dramaticky lišit!

Ve švédských nápojích je až pětkrát více cukru než v portugalských.

Například litr Fanty Orange ze švédských obchodů obsahuje 123 gramů sladidel. V Německu je to 76 gramů na litr, v České republice 69 g/l a ve Velké Británii pouze 46 g/l. Rozdíly ve slazení Spritu jsou ještě větší. Švédský Sprite obsahuje 101 g/l oproti pouhým 20 g/l stejného nápoje v Portugalsku nebo v České republice.

Tak velké rozdíly jsou zarážející a svědčí o tom, že obsah cukru lze snížit, aniž by to nápoji ublížilo. Je ovšem nutná dobrá vůle ze strany výrobce nebo příslušná zákonná úprava. Případ Spojeného království ukazuje, že daň z cukru v nealkoholických nápojích může být účinná. Obsah cukru ve Fantě (46 g/l) nebo Spritu (33 g/l) tam patří k nejnižším.

Švédská pobočka Coca-Coly, která vyrábí také Fantu a Sprite, si podle své mluvčí uvědomuje výhody plynoucí ze snížené spotřeby cukru ve společnosti, ale místo změny ve složení stávajících nápojů investovala do light produktů s nulovým obsahem cukru.

Rozdíly ve složení vysvětlila mluvčí tím, že receptury se dlouho řídily preferencemi lokálních spotřebitelů. Pro originální Coca-Colu takové rozdíly neplatí, její receptura je podle výrobce ve všech zemích stejná a obsahuje 106 g cukru na litr nápoje. Zdroj: https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-8313/obsah-sladidel-v-limonadach-se-v-ruznych-zemich-dramaticky-lisiDiskuse k článku

Zatím nebyl přidán žádný komentář

Přidat komentář

Nejnovější články

Eidam, levnější konkurence proteinovým tyčinkám

Na eidam se někdy nahlíží jako na laciný sýr vhodný pro vaření. Opravdu si…

Musí být mražené horší než čerstvé?

Při správném výběru a vhodné úpravě ovoce a zeleniny nemusí být vždy mražené…

Chutnali jsme hotovky...

Černé ovce testovaly hotovky a přizvaly nás...
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?