Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Stevia - přírodní sladidlo s velkými možnostmi

Publikováno: 06.08.2010     Autor: Neznámý

Představujeme přírodní sladilo. V budoucnu se s ním můžeme setkat na našich pultech, například v nápojích.


V minulých letech byla věnována velká pozornost rostlině stevia, kterou obyvatelé Jižní Ameriky používají po celá staletí. Stevia obsahuje přírodní sladidla nazývaná steviové glykosidy, které jsou až třistakrát sladší než cukr, aniž zvyšují energetickou hodnotu takto slazeného produktu. Rozšiřují tak soubor sladidel, která mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti.

Sladká chuť


Každé narozené dítě má rádo sladkou chuť bez ohledu na charakter potravy matky v průběhu těhotenství. Další preference sladké chuti a sladidel se vyvíjejí u dětí i dospělých na základě vlastních zkušeností a proto se u jednotlivých osob značně liší.

V současné době existuje na trhu značný počet sladidel, která mohou zajistit sladkou chuť, na rozdíl od cukru bez zvyšování energetické hodnoty. Do této velké skupiny sloučenin patří i intenzivní sladidla jako je aspartam, acesulfam-K, sacharin, sukralosa a steviové glykosidy, které jsou asi 300 krát sladší než cukr. K vyvolání požadované sladké chuti je zapotřebí jen nepatrné množství těchto sladidel a proto jejich vliv na zvýšení energetické hodnoty je zanedbatelný. Na rozdíl od jiných intenzivních sladidel mají steviové glykosidy další výhodu, jsou totiž, podobně jako cukr, výhradně rostlinného původu.

Původ stevie


Jako prvý popsal tuto rostlinu švýcarský botanik Moisés Santiago Bertoni, který ji nazval Stevia rebaudiana Bertoni, běžně je označována jako stevia. Původem ze Střední a Jižní Ameriky patří do stejné skupiny rostlin jako slunečnice a endivie. Pro její sladké listy byla po staletí pěstována a užívána v Jižní Americe jako tradiční sladidlo; přidávala se do bylinných čajů a různých nápojů. V listech jsou přítomny dvě hlavní sladce chutnající glykosidické sloučeniny: steviosid a rebaudiosid A, které jsou 200-300 krát sladší než cukr, takže k dosažení požadované sladké chuti stačí jen velmi malé množství. Tyto glykosidy byly nedávno podrobeny důkladným bezpečnostním studiím za účelem jejich schválení.

Potenciální zdravotní příznivé účinky


Stejně jako další intenzivní sladidla, steviové glykosidy umožňují získat sladkou chuť výrobků aniž by zvyšovaly denní dávky energie, neboť mají zanedbatelnou energetickou hodnotu. Taková intenzivní sladidla mohou být účinným prostředkem pro ovlivňování tělesné hmotnosti, jestliže se používají v každodenní potravě jako náhrada cukru. Osoby trpící vzácnou genetickou poruchou – fenylketonurii (PKU) musí sledovat příjem fenylalaninu ze všech zdrojů potravy, včetně aspartamu; pro ně představují steviové glykosidy výhodné sladidlo, které neobsahuje fenylalanin.

Stevia ve světě


Stevia se dosud pěstuje v Latinské Americe, její produkce se nyní přesunula i do asijských zemí. Největším světovým producentem jsou Čína, Japonsko a Korea, které v současné době představují největší trh se steviovými extrakty. Před nedávnem byly některé produkty na bázi stevie schváleny v USA, Austrálii a na Novém Zélandu pro použití v potravinách a nápojích, ale jen pro místní trhy.

Jaký je stav v Evropě?


V roce 1999 odmítla Evropská komise schválení stevie a sušených listů z ní jako potravinu nebo potravní složku pro nedostatečné ověření jejich bezpečnosti. Od té doby byla provedena celá řada studií. V roce 2008 byl vydán názor Odborného výboru FAO/WHO pro potravinová aditiva (JE CFA) a Amerického výboru pro potraviny a léčiva (FDA), ve kterém je uvedeno, že čisté steviové glykosidy (min. 95 % čistoty) jsou pro užití v potravinách bezpečné. Potraviny a nápoje obsahující stevii nebo extrakty z ní jsou v současné době pro trh EU schváleny. JECFA stanovil denní příjem 0-4 mg/kg tělesné hmotnosti, což představuje maximum 240 mg pro ženu o hmotnosti 60 kg a 280 mg pro muže o hmotnosti 70 kg.

V březnu 2010 vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) potvrzení o bezpečnosti steviových glykosidů. Vzhledem k příznivému názoru EFSA byla Směrnice EU o sladidlech novelizována se zahrnutím těchto glykosidů mezi povolená sladidla. Členské státy, tak mohou při využití přechodného zákona povolit steviová sladidla na svém území. Nedávno bylo povoleno ve Francii používání rebaudiosidu A s čistotou 97 % do potravin a nápojů po dobu dvou let. Na evropských trzích se již výrobky slazené steviovými glykosidy pomalu objevují.

zdroj: EUFICDiskuse k článku

anonymní uživatel | 17.11.2010 - 22:01

Tak co, už je listopad 2010. Zajímalo by mě, jestli je na našem trhu nějaké sladidlo na bázi steviových glykosidů?

anonymní uživatel | 5.01.2011 - 17:35

Prosím, schválil již nebo kdy má skutečně schválit EFSA potvrzení o bezpečnosti ? Ve Zdravé výživě v Pardubicích je stále stop stav. Pošlete mi odpověď na mail. Děkuji.

anonymní uživatel | 7.01.2011 - 20:57

Sice netusim, jestli uz byla stevie schvalena, ale ja si ji kupuju v prodejne zdrave vyzivy pod nazvem "Sladky polibek" (je to 100% extrakt ze stevie, nic pridaneho). Tento vyrobek se oficialne prodava "k vyplachum ustni dutiny a prevenci proti zubnimu kazu", ale jakmile ho mate doma, tak preci nikdo nemusi vedet, ze si tim sladite :-)

anonymní uživatel | 5.05.2011 - 11:34

Jestli je to ještě aktuání, glykosid ze stevie naleznete zde:http://www.naturlife.cz/obchod/potraviny/sladidla-stevia

anonymní uživatel | 29.05.2011 - 15:43

Dobry den, podle poslednich a nejnovejsich zprav by mela byt Stevia v EU povolena maximalne do zari 2011. Sama Stevii pouzivam - www.kahe-stevia.com. Jedine, co brani jeji distribuci na cesky trh, je ona "zelena". Doufam, ze uz brzy se dockame i u nas. :-) P.

Petra Kay | 4.03.2012 - 17:49

No tak jsme se bohužel nedočkali, ale alespoň že je na českém trhu k dostání k zevnímu použitá a k vyplachování úst ;] Co už si sní doma každý dělá, po tom čertu.

Jana H. | 4.03.2012 - 18:14

Co já vím, tak v internetových obchodech se dá nakoupit různý sortiment výrobků ze stevie, kupuji tablety na slazení, nechá se koupit i stevie v tekuté formě...

Sunriska | 4.03.2012 - 19:16

U nás ve zdravé výživě je normálně k dostání v mnoha formách. Jenom ta cena...

Jana H. | 5.03.2012 - 11:39

dnes jsem ji také koupila normálně v prodejně zdravé výživy.

anonymní uživatel | 1.04.2012 - 10:54

Na trhu existuje sladidlo Stévia IN.Ukazovali jej v Receptáři.Je tabletové -200tbl./cca 160Kč.Tablety jsou malé,do kávy si půlím,bohatě stačí.

anonymní uživatel | 15.06.2012 - 23:18

Sladidla se stévií se prodávají v potravinářských obchodech a v supermarketech. Zarazilo mě, že na obale obrázek znázorňuje 1 kávová lžička = 1 lžička cukru, když je 300x sladší než cukr! Pak je na obale uvedeno na prvním místě v seznamu složení: protihrudkující látka (tj.té je nejvíc), na druhém místě v množství jakési umělé sladidlo, až na třetím místě 1%ní extrakt ze stévie. Nekoupila jsem to, budu hledat dál.

anonymní uživatel | 16.06.2012 - 07:24

Danah tak to je mazec stevie bez stevie. Ještě že jste ten podvod odhalila, jenže kolik dalších bude za vámi :(. 1% tak to je fakt málo.

Raskenius | 21.10.2012 - 13:37

Dito a ostatní ano nekupujte tyhle náhražky ... dokonce i v lékárně vám prodají něco co se jmenuje STEVIA IN! Ale ve 140g balení je 136 gramů jakéhosi Xiritholu a jen ten zbytek je stevoid. ALe 100% výtažky jsou ve zdravých výživách se dá sehnat od Firmy "De Sen" má to takovou do modra vybarvenou nálepku a je to prášek - a pak ještě jsem objevil od Španělské firmy v Praze v Lípové ulici je krámek s čaji. Na název si ale teď nemohu vzpomenout... A ti mají i tekutou formu...

anonymní uživatel | 2.01.2013 - 14:26

Raskenius,prosím, kde jste vzal tu informaci, že ve STEVIA IN je 136 gramů Xiritholu? Užívám ji pravidelně a chtěl bych změnu, za něco opravdu kvalitního a "sladkého", ale nerad bych se spolehnul na nepodložené informace. Díky za radu

Raskenius | 2.01.2013 - 23:11

No na obalu jednou jsem si ji také neprozřetelně koupil. Teď už kupuji jen kvalitní

Jana | 3.01.2013 - 10:18

Používám sladký polibek: http://www.sladkypolibek.com/sladkypolibek/produkty.html a kupuju ho v obchodě Meduňka na Praze 8. http://medunka.cz/eshop/produkt/952-stevia-sladky-polibek-tablety-8g-cca-150ks Stojí zde 97,-Kč.

alena.balusinska@ | 7.01.2013 - 13:41

stevia dnes o ní vysílali na ČT 1. Pořad sama doma. Rostlinka u nás neni schválená, ale jsou už dostupné schválené z této rostlinky výrobky. Je i léčivá.

anonymní uživatel | 23.01.2013 - 12:37

A sladidlo Stevia-fan sladidla je v pořádku? Mělo by obsahovat 98%.. my ho doma používáme. Co vy na to?

Raskenius | 23.01.2013 - 20:01

Koukám, že spousta lidí tu míchá dvě věci dohromady. Když napíše výrobce, že to obsahuje např. Stevoid A 98%, tak to neznamená, že výrobek obsahuje 98% procent výtažku ze Stevie. to pouze znamená kvalitu (čistotu) toho výtažku. Kolik je pak tohoto 98% výtažku v daném balení to musíme najít ve Složení daného výrobku. Takže se nenechte zmást.

anonymní uživatel | 9.02.2013 - 11:06

No ona stevie je teď v kurzu, takže se na tom snaží různí vykukové vydělat - doporučuji vždy se podívat na složení. Napíšou na obal STEVIE, ale ve složení je stevie až na druhém či dokonce třetím místě za jinými - i umělými - sladidly ! (čerstvý příklad Stevie od firmy FAN sladidla...)

Pr0metheus | 15.07.2013 - 21:58

Zaujimave, kupil som Sladke stolne sladidlo STEVIA !N, na obale je uvedene ze obsahuje 98% cistota ucinnej latky Rebaudiosid A, no na zadnej strane je v zlozeni toto: Hmotnost: 140g Erythritol 139,16g Steviol-glykozidy (Rebaudiosid A 98%) 0,84g Z toho vyplyva, ze cista stevia ma z celeho obsahu ani nie 1g. A toto je myslim u vsetkych steviovych sladidiel podobne.

anonymní uživatel | 10.09.2013 - 17:59

Tak já jsem si koupila stevii jako rostlinu a asi budu brzy sklízet, dám si lístky usušit a pak si je nadrobím. Jsem na to zvědavá.

anonymní uživatel | 31.01.2014 - 19:44

Vážení též jsem zakoupil  Stevii v květináči , sladká je ale nepoživatelná protože je stašně HOŘKÁ .       Nepochopím jak někdo může tvrdit že s ní sladí  asi nemáte chutové bunky s pozdravem Pepa

anonymní uživatel | 8.08.2014 - 14:44

Dobrý den,kromě stévie můžete ke slazení použít další přírodní sladidlo xylitol. Xylitol je stejně sladký jako běžný řepný cukr, ale má o 40 procent méně kalorií. Působí také preventivně proti ušním infekcím, zánětům horních cest dýchacích a zubnímu kazu.   Více se o xylitolu dozvíte na http://www.brezovycukr.cz 

anonymní uživatel | 15.10.2014 - 07:10

Se stévií mám dobré zkušenosti. Zezačátku jsem ji pěstovala, protože potom, co mi zjistili cukrovku jsem se o tyhle věci zajímala. Jenže pak jsem na to neměla nějak čas a stévie mi uschla, tak jsem se do dalšího pěstování nepouštěla. Objevila jsem ale aspoň částečnou náhražku, sladidlo SlaDIA s obsahem stévie a sukralozy a je super, jsem s ním maximálně spokojená, chuťově je úplně dobré a navíc od pěstování rostlinek mám klid, nikdy jsem na to moc nebyla. 

Přidat komentář

Nejnovější články

Káva a jak se hodnotí její kvalita

Populární nápoj, který patří k těm nejvíce konzumovaným u nás i ve světě. Káva.…

Proč do svého jídelníčku zařadit semínka?

Semínka jsou takovým malým zázrakem. Jsou plné vitamínů, minerálů a stopových…

Veřejné zabijačky!

Chcete v rámci masopustu nebo jen pro oživení tradic provést VEŘEJNOU zabijačku…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?