Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Testování metody pro odhalení chyb ve výživě zvířat

Publikováno: 23.04.2022     Autor: Hana Nova

Biochemické vyšetření krve by mohlo v budoucnu chovatelům pomoci zavčas odhalit nedostatky ve výživě hospodářských zvířat. Inovativní využití metody testuje studentka Agronomické fakulty MENDELU.


Nejen u člověka, ale i u hospodářských zvířat je velmi důležitá výživa. A stejně jako u člověka se nedostatek ve výživě projeví na zdraví, vitalitě, růstu a samozřejmně v biochemických parametrech, které pak mohou být signálem k případné změně.

Studentka Agronomické fakulty MENDELU Dana Zálešáková se věnuje krevnímu profilu drůbeže, který není příliš prozkoumaný. Postupně by se ale chtěla zaměřit také na další hospodářská zvířata.

U drůbeže bývají problémy s nedostatkem určitých vitaminů či minerálních látek v potravě. „U kuřat se lze setkat třeba s nedostatkem vitaminu E a selenu, což jsou významné antioxidanty. Ve spojitosti s deficitem určitých aminokyselin to může vést například ke svalovým dystrofiím," popisuje studentka. Zajímavé by podle Zálešákové mohlo být například také bližší monitorování jaterních enzymů v krvi nosnic. „Občas tam může docházet ke vzniku krvácení a úhynům v důsledku steatózy jater," dodává.

Celý příspěvek je dostupný: mendelu.cz

Nejnovější články

Co čerstvého na talíř?

Už se nám začíná objevovat sezónní zelenina v podobě ředkviček a salátů, co…

Beauty drinky

dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and…

EU si vybírá bezpečné potraviny

Po úspěšných dvou předchozích ročnících Evropský úřad pro bezpečnost potravin …
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?