Zařazeno do skupiny:
Konzervanty
Jedná se o sodnou sůl ethylparabenu, tudíž pro ni platí stejné informace, které platí pro ethylparaben. Používá se jako konzervant působící proti plísním, bakteriím a houbám v potravinách i v kosmetickém průmyslu.
Používá se jako přídavná látka do nápojů, džusů, mouky, sýrů, jablečného moštu, sladkostí, pekařských výrobků, uměle slazených džemů a marmelád, zmrzlin. Dále se používá v kosmetickém průmyslu a farmacii.
V přírodě se volně nevyskytuje,vyrábí se synteticky.
Podle dostupných studií nebylo prokázáno, že by látka způsobovala nežádoucí účinky, ale u citlivých lidí a při podání vysoké dávky může způsobit svědění, otoky, kopřivku, astma. Ethylparaben má lokální anestetické účinky. Ohledně nežádoucích účinků kyseliny benzoové se vede spousta kontroverzních názorů kvůli její chemické podobnosti se salyciláty. Některé studie uvádějí, že látka může způsobovat poruchy pozornosti, svědění, otoky, kopřivku, astma a kožní záněty, pokud je podána v 1000 krát větším množství než přijatelná denní dávka. Z těla je vyloučena za méně než 16 hodin.
V ČR (celé EU) je použití látky omezeno (neextrudované snacky na bázi obilovin, brambory, ořechy, cukrovinky kromě čokolády, tekutá stolní sladidla), v USA a v Austrálii je látka zakázána.