Zařazeno do skupiny:
Kyseliny a regulátory kyselosti
Uhličitan amonný - Wikipedie [ web ]
Ammonium bicarbonate - Wikipedia, the free encyclopedia [ web ]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]
Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]
A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]
Uhličitan amonný je bílá krystalická nebo práškovitá látka; hydrogenuhličitan amonný je bílý prášek bez zápachu, který je pouze částečně rozpustný ve vodě. setkat se můžeme i s označením 503(i) uhličitan amonný nebo 503(ii) hydrogenuhličitan amonný
Uhličitany amonné se používají jako kypřící látky a přísady upravující pH. Objevují se v pekařských výrobcích a prášcích do pečiva; často tvoří kypřící látky ve slaném pečivu a v sušenkách.
Uhličitan amonný se průmyslově připravuje vstřikováním amoniaku do roztoku oxidu uhličitého nebo zahříváním směsi chloridu či síranu amonného a křídy. Hydrogenuhličitan amonný se obvykle získává proháněním plynného oxidu uhličitého koncentrovanou amonnou vodou.
Lidské tělo běžně snáší určité množství uhličitanových i amonných iontů, protože jde o běžné součásti metabolismu. V menších množstvích – jako přídatné látky do potravin – jsou tedy uhličitany amonné bezpečné. Pokud jde o vyšší množství, ta mohou způsobovat potíže, například podráždění pokožky na rukou při práci s těstem nebo problémy související s nerovnováhou kyselého a zásaditého prostředí v těle.
Uhličitan amonný může sloužit jako krmivo pro zvířata. Hydrogenuhličitan amonný se využívá i ve zdravotnictví jako prostředek k odkašlávání a jako látka k pročištění střev. V ČR (celé EU) smějí být uhličitany amonné přidávány téměř ke všem potravinám s výjimkou dětské výživy. V nezbytném množství je lze přidávat i do kypřících prostředků pro pekařské výrobky k dětským příkrmům. V USA je jejich použití v potravinách rovněž povoleno.