Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E961 - Neotam

Skóre škodlivosti: 3

Zařazeno do skupiny:
Látky zvýrazňující chuť a vůni

Zdroje informací

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Neotame - wikipedie [ web ]

Charakteristika

Neotam je bílý krystalický prášek, rozpustný ve vodě. Stejně jako aspartam obsahuje kyselinu asparagovou, fynalalanin a methylester. Používá se jako umělé sladidlo, které je až 8000 krát sladší než sacharóza. Na rozdíl od ostatních umělých sladidel je tepelně stabilní (především, pokud se vyskytuje v sušených potravinách), ovšem v potravinách s nízkým pH je stabilní pouze po dobu dvou až třech měsíců.

Použití

Používá se jako umělé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Nejčastěji se přidává do nápojů, jogurtů a žvýkaček. Taktéž maskuje nežádoucí pachuť sójových výrobků. Často se vyskytuje v sušených nízkoenergetických nápojích, dietetických výrobcích, potravinách určených pro sportovní výživu, v instantních potravinách či pikantních omáčkách. Stejně tak se může vyskytovat i ve sladkostech, zmrzlinách, mražených dezertech, sirupech, ovocných džusech, sodovkách, džemech, pudincích a želatinách.

Výroba

Vyrábí se methylací dipeptidu aspartamu.

Nežádoucí účinky

Vědecké studie probíhající na zvířatech prokázaly, že kyselina asparagová a glutamová zatěžují receptory v mozku. Tento jev se může projevit ve formě neuroendokrinních poruch. Lidé, kteří jsou citliví na kyselinu glutamovou, mají podobné zkušenosti i s aspartamem. Neotam je chemicky podobný aspartamu, ale v trávicím traktu člověka je odlišně štěpen. Během metabolismu nedochází k produkci fenylalaninu, jelikož je účinně blokován dimethyl skupinou. Neotam je tedy bezpečný pro jedince, kteří trpí fenylketonurií. Při testování bezpečnosti neotamu FDA přezkoumala informace z více než 113 studií prováděných na zvířatech i z hlediska účinků na člověka. Studie byly navrženy tak, aby identifikovaly možné toxické, rakovinotvorné, reprodukční a neurologické účinky. Na základě těchto vyhodnocení FDA dospěla k závěru, že neotam je látka bezpečná pro konzumaci. Někteří vědci ovšem varují, že stejně jako jeho příbuzné sladidlo aspartam, může být toxický a karcinogenní.

Doplňující informace

Neotam byl schválen FDA v roce 2002 pro použití ve všech potravinách kromě masa a drůbeže.


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

Legionella: Tichý zabiják vody

I přes velmi přísné vyhlášky a limity může dojít ke kontaminaci vody.…

Test tavených sýrů 2024

V roce 2023 uplynulo sto let od chvíle, kdy se u nás, přesněji řečeno ve…

Bezlepkové potraviny

Pro někoho je bezlepková strava jedinou možností, jak předcházet zdravotním…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?