Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E961 - Neotam

Skóre škodlivosti: 3

Zařazeno do skupiny:
Látky zvýrazňující chuť a vůni

Zdroje informací

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Neotame - wikipedie [ web ]

Charakteristika

Neotam je bílý krystalický prášek, rozpustný ve vodě. Stejně jako aspartam obsahuje kyselinu asparagovou, fynalalanin a methylester. Používá se jako umělé sladidlo, které je až 8000 krát sladší než sacharóza. Na rozdíl od ostatních umělých sladidel je tepelně stabilní (především, pokud se vyskytuje v sušených potravinách), ovšem v potravinách s nízkým pH je stabilní pouze po dobu dvou až třech měsíců.

Použití

Používá se jako umělé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Nejčastěji se přidává do nápojů, jogurtů a žvýkaček. Taktéž maskuje nežádoucí pachuť sójových výrobků. Často se vyskytuje v sušených nízkoenergetických nápojích, dietetických výrobcích, potravinách určených pro sportovní výživu, v instantních potravinách či pikantních omáčkách. Stejně tak se může vyskytovat i ve sladkostech, zmrzlinách, mražených dezertech, sirupech, ovocných džusech, sodovkách, džemech, pudincích a želatinách.

Výroba

Vyrábí se methylací dipeptidu aspartamu.

Nežádoucí účinky

Vědecké studie probíhající na zvířatech prokázaly, že kyselina asparagová a glutamová zatěžují receptory v mozku. Tento jev se může projevit ve formě neuroendokrinních poruch. Lidé, kteří jsou citliví na kyselinu glutamovou, mají podobné zkušenosti i s aspartamem. Neotam je chemicky podobný aspartamu, ale v trávicím traktu člověka je odlišně štěpen. Během metabolismu nedochází k produkci fenylalaninu, jelikož je účinně blokován dimethyl skupinou. Neotam je tedy bezpečný pro jedince, kteří trpí fenylketonurií. Při testování bezpečnosti neotamu FDA přezkoumala informace z více než 113 studií prováděných na zvířatech i z hlediska účinků na člověka. Studie byly navrženy tak, aby identifikovaly možné toxické, rakovinotvorné, reprodukční a neurologické účinky. Na základě těchto vyhodnocení FDA dospěla k závěru, že neotam je látka bezpečná pro konzumaci. Někteří vědci ovšem varují, že stejně jako jeho příbuzné sladidlo aspartam, může být toxický a karcinogenní.

Doplňující informace

Neotam byl schválen FDA v roce 2002 pro použití ve všech potravinách kromě masa a drůbeže.


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

O kvalitě mléčných výrobků

Redaktoři dTestu pravidelně rozebírají své testování či zajímavosti, ať už od…

Obědy ve školách se změní

Školní jídelny se připravují na plánovanou změnu spotřebního koše, jehož podobu…

Zlobí vás "smršťování" výrobků?

Zlobí vás shrinkflace neboli "smršťování" velikosti výrobků a nikoli cen? Ve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?