Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E968 - Erythritol

Skóre škodlivosti: 0

Zařazeno do skupiny:
Zvlhčující látky

Zdroje informací

967. Sweetening agent: Erythritol (WHO Food Additives Series 44) [ web ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Nařízení Komise (EU) 2015/1832 ze dne 12. října 2015 [ web ]

Charakteristika

Jedná se o cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v mnoha druzích ovoce a ve vyšších koncentracích v potravinách jako např. sojové omáčce, v sýru, ve víně či v pivu. V potravinách má funkci zvýrazňovače aroma, zvlhčovadla, náhradního sladidla, stabilizátoru, zahušťovadla, sekvestrantu. Disponuje řadou pozitivních vlastností - nízký glykemický index, nízký obsah kalorií, nízký projímavý účinek. Má formu bílých granulí nebo prášku, který je podobný běžnému cukru. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi a nemá vliv ani na hladinu inzulinu. Výrobci látky doporučují nepoužívat Erythritol jako 100% náhražku cukru, ale používat jej v kombinaci s jinými sladidly. 

Použití

Používá se do náplní do pečiva, cukrovinek, žvýkaček, mléčných nápojů, bonbónů, mražených dezertů, pudinků, nízkokalorických nápojů a dalších potravin. Má funkci zvýrazňovače aroma, zvlhčovadla, náhradního sladidla, stabilizátoru, zahušťovadla, sekvestrantu. Erythritol se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými nízkokalorickými sladidly. 

Výroba

Vyrábí se přirozenou fermentací glukózy za přítomnosti mikroorganismů, které se nazývají Trichosporonoides megachiliensis. Následně proběhne filtrace, krystalizace a sušení.

Nežádoucí účinky

Výrobci se snaží o to, aby látka obdržela status GRAS (generally recognized as safe), protože nemá nežádoucí účinky. Studie na zvířatech nedokázaly negativní účinky. Do r. 2015 byl v EU povolen pouze do potravin , nikoli do nápojů z důvodu obavy, převážně u dětí a mladistvých, projímavých účinků. Dne 12. února 2015 vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovisko týkající se bezpečnosti použití erythritolu (E 968) jako potravinářské přídatné látky do nápojů. Úřad dospěl k závěru, že nárazová konzumace (jednorázové vypití) erythritolu v nealkoholických nápojích v maximální koncentraci 1,6 % nevyvolává obavy, pokud jde o projímavost.

Doplňující informace

V ČR (celé EU) je látka povolena. Látka se běžně používá v USA nebo v Japonsku, kde je povolena. V roce 2003 byl erythritol povolen v EU pro použití v potravinách. Dne 12. února 2015 vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovisko, že nárazová konzumace (jednorázové vypití) erythritolu v nealkoholických nápojích v maximální koncentraci 1,6 % nevyvolává obavy, pokud jde o projímavost. s účinností od 2.11.2015 je povoleno použít erythritol jako látku zvýrazňující chuť v ochucených nápojích, v kategorii potravin 14.1.4 v příloze II nařízení (ES) č. 1333/2008 v maximální koncentraci 1,6 %.


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

Zlobí vás "smršťování" výrobků?

Zlobí vás shrinkflace neboli "smršťování" velikosti výrobků a nikoli cen? Ve…

Ať frčíme dál!

Můžete to být právě Vy, kdo nám pomůže i nadále dělat naši práci!

Začal nám nový školní rok - co na svačinu?

Trápíte se co zase připravit na svačinu svým ratolestem do školy? Správnou…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?