Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Jak si užít kvalitní a zdravé Vánoce? Stačí i maličkosti…

Publikováno: 30.11.2015     Autor: ZdraváPotravina.cz

Ptali jsme se odborné garantky Ing. Hany Střítecké, Ph.D . Dozvíte se, jak vybírat kvalitní maso a jak zabránit vzniku přebytečných kil…



1. Jak na první pohled poznat při nákupu kvalitní maso a čerstvé ryby?

Oboje by nemělo mít na povrchu „duhové“ odlesky a po zmáčknutí by vzniklé důlky měly rychle vymizet. Určitě by povrch neměl být slizký a neměli byste cítit nic jiného než „vůni“ masa, anebo rybiny. Je-li ryba v celku, měla by mít čiré (ne zakalené) oko.

Pozn.: Více o nákupu ryb se dozvíte v naší infografice zde.


2. Jaké druhy potravin považujete během Vánoc za nejmíň zdravé, zejména pro děti?

Problémem jsou „čokoládové“ figurky – kolekce plné ztuženého rostlinného (palmového) tuku místo kakaového, s glukózo-fruktózovým sirupem místo cukru a většinou s nějakými „éčky“. Dalším problémem bývají slané pochutiny (chipsy, slané oříšky apod.), kolové nápoje,…Prostě vše, co většinou běžně nepovolujeme, ale během oslav ano. Pak obecně problémem nejen u dětí je velké množství jídla a cukroví.


3. Je možné je nějak nahradit za zdravější alternativy?

Určitě ano, kvalitní čokolády (např. čokoláda Manner), místo slaných oříšků jen přírodní, v recepturách na cukroví zkusit ubrat trochu tuku a cukru, případně zkusit nějaké to netradiční – třeba mrkvové (recept zde). Určitě bychom neměli zapomínat na ovoce a hlavně se snažit nepřejídat. K pití si občas dát i jen obyčejnou vodu nebo neslazený čaj.


4. Jak se nejlépe vyvarovat velké konzumaci cukroví a jiných vánočních lákadel? Lze vědomě zabránit svátečnímu přibírání?

Nenechávat cukroví volně přístupné; je-li v krabici na balkóně, tak se nám tam jednak nechce a dost často si na něj ani nevzpomeneme. Na stůl ho neservírovat na velký tác, ale jen na talířek – většinou jíme, dokud je něco před námi. Zároveň s cukrovím naservírovat i nakrájené (naloupané) ovoce. A hlavně nesedět jen u jídla a pohádek, ale občas vyrazit i ven se aspoň projít.


5. Máte nějaké vlastní tipy, jak „ozdravit“ štědrovečerní hody (bramborový salát, příprava ryby, …)?

Náš rodinný salát – recept, který se předává a nemění (už od mé prababičky), je s čerstvými jablky, mrkví, celerem a petrželí, zakysanou smetanou – žádná majonéza nebo uzenina. Ale lze odlehčit i klasiku – místo majonézy aspoň za část dát jogurt nebo zakysanou smetanu, místo obyčejné uzeniny šunku, místo sterilizované zeleniny – opět z části čerstvou zeleninu. Rybí polévku nezahušťovat jíškou, ale my přidáváme po vyndání hlav kousek „čistého“ masa bez kostí na drobno rozsekané, které se ještě rozvaří a používáme hodně jiker a mlíčí – tím se polévka krásně zahustí i bez jíšky. A ryba díky své konzistenci se nemusí smažit v oleji, ale lze ji „osmažit“ i na sucho v troubě. Anebo pokud nemusí být nutně smažená se salátem (opět rodinný rychlý recept): do vymazaného pekáče vysypat sáček mražené zeleniny (my používáme mochovskou klasiku), na ní podkovy ryby – to mírně osolit, okmínovat (lze přidat i česnek) a zasypat druhým sáčkem zeleniny. Na vrch trochu másla, zakrýt a dát do trouby – posledních 15-20 min péct odkryté, aby se horní zelenina malinko opekla. Není ani potřeba další příloha nebo můžeme podávat s bramborem.

Nejnovější články

O kvalitě mléčných výrobků

Redaktoři dTestu pravidelně rozebírají své testování či zajímavosti, ať už od…

Obědy ve školách se změní

Školní jídelny se připravují na plánovanou změnu spotřebního koše, jehož podobu…

Zlobí vás "smršťování" výrobků?

Zlobí vás shrinkflace neboli "smršťování" velikosti výrobků a nikoli cen? Ve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?