Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

NutriScore pomocník nebo zlý pán?

Publikováno: 09.05.2024     Autor: Slunew

Portugalsko zavedlo systém Nutri-Score jako národní dobrovolný systém značení výživových hodnot potravin; členské státy Evropské Unie zůstávají v otázce podpory Nutri-Score i nadále nejednotné.


Nedávnou historií vývoje kolem Nutri Score lez sledovat i na našich dřívějších článcích:

Povinné či nepovinné značení , výzva k zavedení pro EU, ne vždy úplně optimální orientace pro zákazníka, co nám NutriScore neříká a zpřísňování kritérií. Posledním byla informace i změně výpočtu, která stále nevede k optimálnímu a férovému porovnání nejen živin jako takových, ale i kvalitu a stupeň opracování potravnin.

Přesto některé státy tento systém postupně zavádí do vých národních standardů. Posledním je Portugalsko.

Portugalsko se stalo dne 05/04/2024 osmou evropskou zemí, která přijala systém Nutri-Score jako národní systém označování výživových hodnot potravin na přední straně obalu. V Portugalsku systém Nutri-Score nahradil několik systémů vyvinutých v posledních letech společnostmi působícími v potravinářském odvětví. Zavedení systému zůstává pro podniky dobrovolné. Systém Nutri-Score vyvinutý ve Francii tak kromě PT používá ještě FR, BE, DE, LU, ES, NL a CH. Evropská komise původně zvažovala navrhnout přijetí systému Nutri-Score jako systému značení výživových hodnot na úrovni Evropské Unie v druhé polovině roku 2022, s ohledem na citlivost tématu a nejednotnost členských států ale návrh zatím předložen nebyl, byl odložen naneurčito. Mezi hlavní odpůrce systému Nutri-Score i nadále patří Itálie nebo Česká republika.

Více informací zde.

Nejnovější články

Speciální daň na slazené nápoje?

Už jste slyšeli o dani na cukr, sůl či tuk? myslíte si, že by to mohl být…

Jaká je nejzdravější strava?

Není univerzální zdravá dieta! Ano jsou univerzální živiny, ale jejich…

BIO potravina roku 2024

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje soutěž Nejlepší biopotravina roku…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?