Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Předvánoční kontrola: ořechy a sušené ovoce nevhodné k lidské spotřebě

Publikováno: 09.12.2013     Autor: Neznámý


Vydáno: 9.12.2013 Tisk článku
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 7. 12. 2013.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozorňuje spotřebitele na zjištění dvou druhů potravin (celkem 3 šarže) nevhodných k lidské spotřebě, které mohou konzumentům způsobit zdravotní komplikace. Závadné výrobky inspekce zjistila v rámci kontrol zaměřených na sortiment, který spotřebitelé ve zvýšené míře vyhledávají v předvánočním období. Jde o následující šarže potravin:
1. Sušené meruňky IBK Trade – zpracované jednodruhové ovoce, v balení o hmotnosti 100 g a s označením data minimální trvanlivosti do 4. 4. 2014, výrobce: Ing. Bohumil Kratochvíl IBK TRADE se sídlem v Praze.
Při kontrole v prodejně společnosti Kaufland Česká republika v.o.s. na Polské ulici v Náchodě inspekce zjistila, že se uvnitř uzavřených obalů uvedené potraviny pohybují okem viditelní bílí škůdci a obsah po otevření balení rovněž silně zapáchá po kvašení. Přítomnost bílých škůdců SZPI zjistila i v další šarži stejného výrobku – s označením data minimální trvanlivosti do 9. 5. 2014. Potraviny kontaminované škůdci a potraviny ve stádiu kažení a rozkladu jsou nepřijatelné pro lidskou spotřebu a inspekce proto v souladu s požadavky nařízení (ES) 178/2002 uložila zákaz uvádět tyto potraviny do oběhu a nařídila prodejci, aby zboží neprodleně stáhnul z pultů všech poboček společnosti Kaufland v ČR.
2. Vlašské ořechy ALNATURA v balení 150 g a s označením data minimální trvanlivosti do 5. 5. 2014, výrobce: Alnatura GmbH, Německo, země původu suroviny: Moldávie.
Při kontrole v prodejně společnosti Globus ČR k. s. na Poděbradské ulici v Pardubicích inspekce zjistila, že obsah všech balení uvedené šarže zapáchá po žluknutí tuků a ořechová jádra mají palčivou chuť typickou pro žluklý tuk. Potravina ve stádiu kažení je nepřijatelná pro lidskou spotřebu a inspekce proto v souladu s požadavky nařízení (ES) 178/2002 uložila zákaz uvádět tyto potraviny do oběhu a nařídila prodejci, aby zboží neprodleně stáhnul z pultů všech poboček společnosti Globus v ČR.
SZPI zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení sankce. Inspekce od září t. r. zjistila 13 šarží potravin napadených škůdci u sortimentu skořápkových plodů a sušeného ovoce. Přehled závažných zjištění SZPI spotřebitelé naleznou na webu potravinynapranyri.cz.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj: SZPI

Nejnovější články

Jak jsme na tom s jódem?

V březnu se uskutečnil den JODu a při této příležitosti uspořádal SZU…

Nutrivigilance – zpráva za rok 2023

NUTRIVIGILANCE - zdravotní bdělost nad potravinami- souhrnná zpráva za rok 2023.

Test quinoy 2024

Ačkoliv je quinoa jedna z nejstarších plodin světa, Evropa ji objevila teprve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?