Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Rooibos

Publikováno: 20.02.2023     Autor: FÉR potravina

Říkáme mu čaj, ale čaj to není. Nicméně tento jihoafrický nápoj je také plný zdraví prospěšných látek. Nikoli u nás, ale v zahraničí, se mu podívali na zoubek, jak je to s jeho kvalitou.


dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a vrámci této spolupráce může přebírat i testy, na kterých se osobně redaktoři dTestu nepodíleli.

Výběr testovaných nápojů z rooibosu reflektuje především německý trh, získaná zjištění však mohou být užitečná i pro nás. Redaktoři z německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest na jaře (test 5/2022) provedli analýzu 11 „čajů“ rooibos, z nichž některé najdete i na pultech českých obchodů. Zjišťovali obsah řady nežádoucích látek, jako jsou pyrrolizidinové alkaloidy, pesticidy, anthrachinon, chloristany, chlorečnany či hliník. Výsledky jsou povzbudivé, laboratoř odhalila jediný propadák.

Jihoafrický nápoj zvaný rooibos si s trochou nadsázky podmanil svět. Horký drink připravený obdobně jako čaj má sytě červenou barvu, jemnou, lehce nasládlou chuť a obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek – například antioxidanty a minerály. Na rozdíl od zeleného nebo černého čaje je navíc kofeinu prostý a ve srovnání s nimi má také nízký obsah trpkých tříslovin. Bez obav ho proto můžou konzumovat i nespavci či těhotné ženy.

Rooibos je afrikánský název pro keř s českým botanickým názvem čajovec kapský (Aspalathus linearis). Výraz rooibos v češtině znamená červený keř a odkazuje na barvu listů, stonků a natí po drcení, vysušení a zoxidování. Nesklizený rooibos má podobu poměrně nenápadného zeleného keře s drobnými tenkými listy a žlutými květy, který patří k typickým zástupcům nízké jihoafrické keřovité vegetace zvané fynbos.

Rooibosová směs určená pro přípravu nápojů podobných čaji s chráněným označením původu může obsahovat pouze sušené listy a stonky rooibosu. Takto zpracovaný čajovec pochází výlučně ze dvou provincií Jihoafrické republiky – Západního Kapska a Jižního Kapska (původní „domovinou“ čajovce kapského je poměrně malá oblast Cedrových hor v Západním Kapsku). Seznam konkrétních obcí, ve kterých lze rooibos získávat, je uveden v příslušných předpisech EU. Divoce rostoucí rooibos se smí sklízet výhradně ručně, a to přibližně ve výšce 30 cm nad zemí. V případě pěstovaného čajovce je možné využít i mechanickou sklizeň.

Jediný hříšník
Hned sedm výrobků si za test škodlivých látek odneslo celkovou dobrou známku. Tři produkty byly uspokojivé, s nedostatečnou odešel jediný. Organicky pěstovaný (bio) rooi­bos Alnatura totiž překročil zákonnou hladinu pro obsah chlorečnanu. Faktem je, že aktuální limity pro chlorečnany jsou poměrně přísné. V minulosti se totiž používal jako pesticid, který je nyní zakázán. Podle výrobce je prohřešek způsoben používáním chlorované vody při výrobě.

Příliš vysoký obsah chlorečnanu může organismu bránit ve vstřebávání jódu. I kdyby se však veškerý chlorečnan z lístků dostal do nálevu, čaj Alnatura nevzbuzuje žádné obavy ohledně zdravotních rizik. Zjištěný obsah představuje méně než 1 % tolerovatelného denního příjmu (TDI) stanoveného Evropským úřadem pro bezpečnost potravin EFSA. Dospělý člověk o hmotnosti 60 kg by musel vypít asi 600 šálků denně, aby dosáhl TDI.

Žádné pokusy o falšování
Aby bylo naprosto jisté, že se výrobci nepokusili spotřebitele šidit a rooi­bos nedoplňovali jinými, levnějšími rostlinami, byly všechny výrobky zkoumány pod mikroskopem. Výsledky pozorování jsou pozitivní. Balení obsahovala pouze rooibos, části listů a stonků.

Ukázalo se však, že ne všichni výrobci se při sklizni k rostlinám chovají stejně šetrně. Některá balení byla plná velkých a neporušených listových částí, v jiných se nacházela zarudlá drť.

Sypaný, nebo sáčkový?
Názory na způsob přípravy rooi­bosového čaje se liší. Někteří dávají přednost sypanému, jiní sáčkovému nápoji. Podle Německé čajové asociace se horký nápoj z rooi­bosu obvykle připravuje přelitím sáčku. V testu škodlivin se dařilo jak sypané, tak i sáčkové variantě. Kontrola pod mikroskopem nicméně ukázala, že se sypanými čaji bylo v průběhu výroby zacházeno opatrněji než s jejich protějšky v sáčku.

Převzato z dTestu: www.dtest.cz/clanek-9859/zahranicni-test-rooibos; Publikováno v časopise 12/2022

 

Nejnovější články

Monitoring dietární expozice člověka v ČR

Monitoring dietární expozice občanů ČR nebo-li laicky řečeno, co pozitivního…

Muffiny

Mufinny jsou druh sladkého pečiva pečeného v papírovém košíčku. Díky košíčku…

Pojďte nám pomoct!

Rádi pro vás rozšiřujeme, opravujeme a udržujeme v chodu databázi námi…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?