Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Výživový poradce a nutriční terapeut, jaký je rozdíl ?

Publikováno: 19.12.2013     Autor: Stana

Mnoho lidí se dnes snaží radit ostatním s jídelníčkem. Jaký je ale rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem ?


Čím dál častěji se setkáváme s výživovým poradenstvím a výživovými poradci. Různá dietní doporučení na nás koukají z časopisů, vídáme je v reklamách. Kdo ale je výživový poradce, a proč téměř nikde neslyšíme o nutričním terapeutovi?

Výživový poradce (někdy také nutriční poradce, poradce přes výživu) může být osoba, která absolvovala kurz o výživě, nebo pouze prodejce výživových doplňků s ŽL. V lepším případě výživový poradce získá vzdělání formou kurzu. Může jít o několikahodinový kurz, víkendový kurz, nebo akreditovaný kurz… Těchto kurzů je velké množství a je dobré ptát se na dosažené vzdělání. Akreditovaný kurz či stálé vzdělávání je určitou zárukou kvality. Poradce na výživu vám může pomoci, a poskytnout rady nejen na hubnutí. Bohužel se to dnes „odborníky na výživu“ jen hemží. Všude vidíme nabídky na měření BMI a různé doplňky stravy slibující hubnutí bez námahy. Často se vyskytují nekvalitní informace o výživě a stravování v časopisech a internetu. A na poradce narazíme na každém kroku, zajímejte se tedy o poskytovanou službu. Varováním nekvalitní služby může být málo času, kdy vám poradce poskytne jen půl hodiny na první konzultaci, pokud hned nabízí doplňky stravy, tvrdí, že doplňků musíte koupit více, jinak jeden bez druhého nefungují. V neposlední řadě vysoká cena služby a univerzální jídelníček hned k použití. Jídelníček musí být vždy zpracován pro konkrétního klienta a jeho potřeby (metabolismus, příjem a výdej energie, stravovací zvyklosti).

Výživový poradce si často říká také člověk, který nemá vůbec žádné vzdělání v oblasti výživy, ale zařídí si poradenství jako volnou živnost. Je to umožněno naší legislativou a živnostenským zákonem. K takovému poradenství není zapotřebí žádné doložené vzdělání. Většina je zaškolena určitou firmou, vyrábějící výživové doplňky. Těchto firem je mnoho. Podstatné je, že tito lidé mohou výrobky nabízet a prodávat, nemají ale povinnost se jakkoli vzdělávat v oblasti výživy. I když tyto firmy nabízejí různá školení, hlavně v oblasti prodeje, marketingu, i výživy. Prodejce se žádného školení účastnit nemusí. Jeho jedinou povinností je nakoupit a prodat. Když se pak setkáte s takovým prodejcem, má tisíc důvodů proč si máte vybrat zrovna jeho výrobek, že právě ten je nejlepší apod.

Pokud chcete konzultovat váš zdravotní stav a poradit s vysoký tlakem, diabetem, stravou v rekonvalescenci, po operaci, zažívacích problémech, či jídelníčkem a vhodnými potravinami pro váš stav…. Je na místě vyhledat nutričního terapeuta. Nutriční terapeut je odborník v oblasti výživy. Zakončil studium na VOŠ nebo VŠ se zaměřením na výživu. Ke své činnosti musí získat oprávnění tzv. registraci. Ta je podmíněna povinností celoživotně se vzdělávat a účastnit se na vzdělávacích akcích. Jeho znalosti jsou nejen z výživy, ale také celkové fyziologie člověka, jeho metabolismu, biochemie, složení potravin a dalších. I když je tento odborník neustále vzděláván prakticky o něm neslyšíme. Je umístěn zejména v nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních. Někdy má i svoji poradnu pro veřejnost, těch je ale bohužel málo. Situace v tomto směru není vůbec ideální. Ačkoliv v zahraničí je tato profese velice ceněna, a např. v Německu je počet nutričních terapeutů v zdrav. zařízení průměrně jeden na 50 klientů. V ČR je jeden (NT- nutr. terapeut) na celé zařízení, nebo většinou 100-200 klientů. Nutričních terapeutů je sice hodně, ale většina zařízení jich dostatek nemá. Bohužel na této profesi šetří a většinou nezajišťují adekvátní počet NT k počtu klientů. Pokud máte ve zdrav. či soc. zařízení svého blízkého, určitě je na místě zajímat se. Nejen o poskytnutou zdrav. péči, ale také o to, jestli je mu poskytnuta kvalitní strava, adekvátní k jeho zdravotnímu stavu. Výživový stav je pojem sám o sobě a je známo, že kvalitní výživa je prevencí řady nemocí. Zlepšuje imunitu, podporuje hojení ran, zajišťuje správnou funkci organismu, dokáže významně pomoci při snižování vysokého tlaku, při léčbě „cukrovky“, při gastritidě, pankreatitidě… Nutriční terapeut je vzdělán ve výživě všech období našeho života. Od dětského věku po stáří. Výživové nároky organismu se v těchto obdobích výrazně mění. Některé věci je nutné omezit, jiné naopak zajistit ve větší míře. Jeho činnost není omezena pouze na zdravotnická zařízení a tvorbu jídelníčků, měl by mít komplexní znalosti o správné výživě, zásadách hubnutí a stravování při různých potížích. Dokáže komplexně zhodnotit stav klienta nejen po stránce výživy, ale jako zdravotník má možnost zhodnotit potřebné aspekty ze zdravotní dokumentace,(hodnoty triglyceridů, cholesterolu, množství červených krvinek…) a pomoci s jejich vysvětlením. Může spolupracovat i s vaším lékařem např. na léčbě vysokého tlaku.

Specializaci ve výživě mají i někteří lékaři a další obory, zejména ve výzkumu. Toto pojetí je ale zaměřeno na pojem výživový poradce a nutriční terapeut. Jelikož obor je to poměrně nový s odlišnou kompetencí a náplní práce a vzděláním, než jeho dřívější obor dietní sestra.Diskuse k článku

phov | 20.12.2013 - 07:12

Sice je mi tento fakt znám, ale přesto za tenhle článek děkuju! Myslím, že tomto se obecně moc neví a je dobře, že o tom informujete. Je plno žen, kterým je předepsán poradkyní - "odbornicí" jídelníček, po kterém zaručeně zhubnou. Ano, zhubnou - většinou je příjem pod hodnotou jejich bazálního metabolismu, takže tělo strádá a pak stačí výkyv a mají to zpět. Tyhle poradkyně, co jsem tak vypozorovala, dělají nezřídka kdy pro nějakou společnost typu Herballife apod. - zlodějina.Sama jsem toho názoru, že vše potřebné lze nastudovat a praktikovat bez cizí pomoci. Ale na druhou stranu chápu, že maminy s dětmi na to asi nemají tolik času, tak proto volí cestu nabídky pomoci. Tak aspoň (ale to už se opakuju), že jste sem dali článek o rozdílu mezi nutriční terapeutkou a výž. poradkyní. ;)

Stana | 20.12.2013 - 07:48

Ano je přesně tak a je to smutné. Lidé hledají pomoc a někdo toho pak zneužije. Tito poradci typu He...ve a jim podobní nemají ani kvalifikaci na tvorbu jídelníčku. Měli by opravdu jen prodávat. Jenže takových je bohužel spoustu, více než nutričních terapeutů, nebo vyškolených poradců, kteří mají kurz zakončený zkouškou.

anonymní uživatel | 9.06.2014 - 19:07

Na http://www.fitporadce.cz/ tvrdí, že obezitou trpí u nás každý pátý člověk.

anonymní uživatel | 5.08.2014 - 11:03

Je spousta institucí či center, kde nabízí takovéto kurzy, následně tomu odpovídá kvalita "kvalifikovaného" člověka. Svěřila bych se jen takovému odborníkovi, který má na to titul přímo ze školy nebo z kurzu po záštitou MŠMT

radim | 5.08.2014 - 12:09

Souhlas nejlepší nutriční poradce je člověk sám sobě. Pokud vám někdo doporučí(zakáže) něco, je to špatně. Člověk musí sám pochopit, že když se cpe celý den svinstvem, je to špatně, a když se hýbe je mu lépe...

anonymní uživatel | 12.11.2015 - 09:08

A máte nějakou zkušenost s těmi pobočkami Naturhause co jsou všude? Na webu se píše, že je to zadarmo http://www.zhubnete.eu/ ale to je asi nějaké divné. počítám jen první navštěva a pak tam člověk musí chodit a platit. Kolik to už se ale nikde nedočte.

anonymní uživatel | 29.12.2016 - 12:44

Osobně už půl roku navštěvuji s manželkou nutriční poradnu www.moveat.cz v Liberci a jsem maximálně spokej. Za prvé nám vytvořili analýzu současného stavu stravování, naučili nás kupovat dobré a kvalitní potraviny a zároveň jsme dostali sestavený sportovní program na celý rok. Sházíme se v poradně pravidelně a celé nás to doposud nestálo skoro nic. Analýza byla zdarma a těch 1500,-Kč za jeden poukaz jsme nakonec koupili , protože se o nás skutečně starají!! Vřele všem doporučuji.

Přidat komentář

Nejnovější články

Výběr čerstvého ovoce a zeleniny po cel

Výběr čerstvého ovoce a zeleniny po celý rok je pro nás již samozřejmostí, jak…

Sezónní ovoce a zelenina - měsíc září

V obchodech je celoročně k dostání široký sortiment ovoce a zeleniny. Přesto…

Ohlédnutí za vinohradnickým rokem 2019/2020

Máte rádi víno? Pokud odpověď zní ano, možná vás bude zajímat, jestli vinic u…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?