Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Co to jsou Éčka v potravinách?

Občas se nesprávně zaměňuje význam písmene "E" jako zkratka pro emulgátory. Písmeno "E" je zde ale jako zkratka pro "Evropu", jelikož označení písmenem E a číselným kódem je stanoveno Evropskou legislativou, která specifikuje, které látky budou mít přiřazeny tento jednoduše zapamatovatelný kód.

Tzv. "Éčka" jsou látky, které slouží ke zlepšování vlastností potravin, aby nám více chutnaly, déle vydržely "čerstvé", byly barevnější a třeba i lesklejší. Další důvod použití je zlevnění a zjednodušení výroby potravin, což by se dalo nazvat i "ošizením" výsledného výrobku, kde místo s přírodními surovinami se setkáme spíš s jejich chemickou náhražkou. Je tedy především na nás - spotřebitelích, zda budeme chápat použití přídatných látek jako "zlepšující" nebo "ošizující".

Na našem webu vám přinášíme seznam Éček, který vychází z naší dlouholeté vlastní činnosti. Na internetu najdete mnoho různých podobných seznamů, některé ale vychází z pochybných zdrojů, a pak si jednotlivé seznamy často i odporují. My jsme věnovali doslova stovky hodin vyhledávání a shromažďování mnoha informací, což také máte možnost na stránce každého Éčka, kde jsou uvedeny všechny zdroje, ze kterých jsme čerpali.

Je tedy jen na vašem vlastním rozhodnutí, zda budete "Éčkům" fandit nebo naopak se jim budete chtít vyhýbat. V každém případě věříme, že naše stránky budou pro vás užitečným pomocníkem.

Jsou všechna škodlivá / bezpečná?

Především záleží na tom, koho se zeptáte - jsou různé zájmové skupiny, které právě z důvodu svých zájmů budou upřednostňovat jeden extrémní názor. Na jedné straně jsou jistě výrobci potravin, kteří ani na okamžik nepřipustí, že by jejich potraviny obsahovaly něco nevhodného a budou se tedy tvrdě schovávat za literu zákona, která jenom rozlišuje Éčka na povolená a nepovolená a dále neřeší (až na výjimky - např. skupina barviv a povinné varování o negativním vlivu na pozornost dětí) zda mohou mít nějaké nežádoucí účinky. Na druhé straně jsou pak zastánci názoru, že každé Éčko je špatné, což taky ale není pravda.

Naše stránky provozuje nezisková organizace FÉR potravina a je také garantem nezávislosti a tudíž i objektivnosti informací. Nemáme jediný zájem na upravování nebezpečnosti nebo bezpečnosti Éček v prospěch žádného výrobce potravin. Naším cílem je mít co nejvíce aktuální, objektivní a přesnou databázi Éček, na kterou se můžete spolehnout, ať už na webu nebo v naší mobilní aplikaci FÉR potravina.

Přírodní a bezpečná Éčka

Jsou Éčka, která jsou zcela přírodní a bezpečná, jelikož se jedná o zcela přirozené součásti potravin či jejich ingrediencí - příkladem mohou být plyny kyslík, dusík - ty ostatně dýcháme celý život - nebo včelí vosk či zelené barvivo chlorofyl, které se - světe div se - pro potravinářské účely získává ze zelených rostlin. Dále jsou Éčka, která jsou svým chemickým složením identická s běžnými přírodními látkami, ale získávají se synteticky - většinou z důvodu jejich levnější výroby, například barvivo riboflavin nebo kyselina askorbová (vit.C).

Éčka nevhodná, ale tolerovaná

Jsou ale také Éčka, která již tak bezproblémová nejsou. V naprosté většině případů se jedná o chemicky připravované látky, např. z dehtu, ropy a dalších surovin. Mohou se zde vyskytovat problémy u citlivých lidí, alergiků, astmatiků nebo dětí - většinou v podobě nějaké alergické reakce, kopřivky nebo zhoršení stávajících problémů - třeba zmíněného astmatu. Určitě je vhodné takové látky znát a mít se před nimi na pozoru, pokud víte, že vám nebo vašim blízkým nedělají dobře.

Éčka nevhodná a nepovolená

A pak jsou také Éčka, která v provedených studiích zaznamenala nějaké problémy, např. na laboratorních zvířatech, kde se mohly vyskytnout karcinogenní účinky látky nebo jiné nežádoucí účinky při vystavení pokusných zvířat většímu množství látky. Jsou také Éčka, která byla dříve povolená k použití v potravinách a později jim byl prokázán nějaký nežádoucí účinek nebo zdravotní závadnost a jsou nyní zakázána. I to je jeden z pádných argumentů, proč se mít na pozoru u Éček s vysokým skóre škodlivosti. Dále pak nejsou některá E v rámci potravinářství povolena nebo nejsou považována za E (např. E 518 síran hořečnatý nebo jodid draselný E 917).

Nejnovější články

Nutrivigilance – zpráva za rok 2023

NUTRIVIGILANCE - zdravotní bdělost nad potravinami- souhrnná zpráva za rok 2023.

Test quinoy 2024

Ačkoliv je quinoa jedna z nejstarších plodin světa, Evropa ji objevila teprve…

Legionella: Tichý zabiják vody

I přes velmi přísné vyhlášky a limity může dojít ke kontaminaci vody.…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?