Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E400 - Kyselina alginová

Skóre škodlivosti: 2

Zařazeno do skupiny:
Želírující látky

Alergen

Zdroje informací

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]

Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Přehodnocení ADI - EFSA [ web ]

Charakteristika

Kyselina alginová je látka bez chuti a bez zápachu. Senzoricky se podobá vaječnému bílku nebo želatině. Je pomalu rozpustná ve vodě, ale dobře rozpustná v roztoku sody. V přírodě se vyskytuje v mořských řasách. V sušených řasách je množství této kyseliny okolo 40%. Chemicky je to hydrofilní koloidní polysacharid, směsný polymer složený zejména ze zbytku 1, 4-D-kyseliny mannurové a 1,4-L-kyseliny glukoronové. Používá se především jako stabilizátor, emulgátor, želírující látka a zahušťovadlo.

Použití

Kyselina alginová se používá v potravinářství jako stabilizátor, emulgátor, želírující látka, zahušťovadlo nebo také jako odpěňovač. Přidává se do zmrzlin, kde omezuje růst velkých ledových krystalů, a zároveň jim dodává objem a texturu. V pekařských výrobcích, želé, dezertech a pudincích vytváří gely. Dále se používá do mražených vaječných krémů, ovocných dření, nápojů, cukrových polev, sýrů, tavených sýrů, francouzských dressingů, jogurtů, k potírání koláčů a dalších sladkých pekařských výrobků nebo do majonéz. S glycerolem lze použít algináty jako součást povrchových filmů. Jako zahušťovadlo vytváří s dalšími hydrokoloidními gely stálé gelovité produkty. Její využití nalezneme i v kosmetickém průmyslu, kde se používá do krémů, tělových mlék, šampónů a tekutých pracích prostředků jako zahušťovadlo a jako stabilizátor se používá do zubních past. V lékařství zlepšuje snášenlivost léčiv v žaludku a ve střevech.

Výroba

Je získávána z hnědých mořských řas nebo i z jiných druhů řas pomocí teplé zásadité vody.

Nežádoucí účinky

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považována za bezpečnou látku. Váže se na stopové prvky, a to může ve větším množství vést k horšímu vstřebávání živin. U citlivých jedinců můžou algináty při styku s pokožkou způsobit kopřivku. Kyselina alginová snižuje hladinu cholesterolu a ve vysokých koncentracích může způsobovat nadýmání a projímavé účinky.

Doplňující informace

V ČR (celé EU) je použití kyseliny alginové povoleno v nezbytném množství v potravinách. Z dětské výživy se smí přidávat v omezeném množství pouze do příkrmů (dezertů a pudinků). V USA je používání také povoleno (GRAS látka).


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

O kvalitě mléčných výrobků

Redaktoři dTestu pravidelně rozebírají své testování či zajímavosti, ať už od…

Obědy ve školách se změní

Školní jídelny se připravují na plánovanou změnu spotřebního koše, jehož podobu…

Zlobí vás "smršťování" výrobků?

Zlobí vás shrinkflace neboli "smršťování" velikosti výrobků a nikoli cen? Ve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?