Zařazeno do skupiny:
Leštící látky
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]
A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]
Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999 [ web ]
Food-Info.net : E-numbers : E904 : Shellac [ web ]
Šelak je polyesterová pryskyřice, získávaná výměšku hmyzu. Nejsou známy žádné nežádoucí vlastnosti. Bělený šelak je špinavě bílá amorfní zrnitá pryskyřice.
Slouží k vytvoření lesklého povrchu například u cukrovinek (lentilky a želé bonbóny) nebo u výrobků s čokoládovým povrchem. Může se použít jako potahová látka u tabletek. Najdeme jej v sušeném ovoci, v ořechových jádrech, nebo v zrnkové kávě. Výrobkům poskytuje lesklý vzhled a zabraňuje ztrátám vody a vlhkosti – prodlužuje jejich trvanlivost (hlavně u ovoce a zeleniny). Ve farmacii se používá k potahování tablet. V nepotravinářském prostředí šelak najdeme v lepidlech, přípravcích na podlahu, v kožedělném průmyslu.
Šelak je polyesterová pryskyřice, získávaná z pryskyřičného výměšku hmyzu Laccifer (Lachardia) lacca Kerr (čeledi Coccidae). Pro bělení se šelak rozpustí ve vodném roztoku uhličitanu sodného a vlastní bělení se provádí roztokem chlornanu sodného, po kterém následuje vysrážení vyběleného šelaku zředěnou kyselinou sírovou a sušení vzniklého produktu. Šelak zbavený vosku se připravuje dalším zpracováním, při kterém jsou přítomné vosky odstraňovány filtrací. Vyrábí se převážně v Indii.
U citlivých jedinců na chlór může vyvolávat alergické reakce – podráždění pokožky. Jinak se látka považuje za bezpečnou a neškodnou přísadu. Pro tuto látku nebyla stanovena hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka).
Kód CAS: 9000-59-3. V ČR (celé EU) je používání šelaku k úpravě potravin povoleno. Rovněž je takové používání povoleno v USA.