Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

E224 - Disiřičitan draselný

Skóre škodlivosti: 5

Zařazeno do skupiny:
Siřičitany (E220 - E228)

Nevhodné pro děti
Alergen

Zdroje informací

Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]

Eat safe, Bill Statham [ kniha ]

A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]

Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]

Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]

Charakteristika

Tato látka se vyskytuje ve formě suchého korozivního prášku. Je bílý nebo bezbarvý, se zápachem oxidu siřičitého. Jedná se o konzervant, který zabraňuje šíření hub a plísní. Má využití také jako antioxidant nebo sterilizační činidlo. Obsahuje 58% oxidu siřičitého. Ničí vitamin B1 v potravinách, proto by se neměl využívat v potravinách, které slouží jako zdroj tohoto vitaminu. Siřičitany zabraňují enzymatickému hnědnutí ovoce a zeleniny, a neenzymatickému hnědnutí potravin při jejich tepelném zpracování (např. při pečení chleba, koláčů, apod.). V ovoci a ovocných džusech chrání vitamin C před jeho degradací. Dříve se siřičitany používaly jako dezinfekce vinných nádob.

Použití

Látka se používá při bělení cukrů, chmele, dále v marmeládách, džemech, ovocných nápojích, vínu, zázvorové pivo, sýry, sušené ovoce, sušené fazole, výrobky z brambor, želatina.

Výroba

Vyrábí se ze dvou chemických látek - oxidu siřičitého a potaše. Vzniká sůl.

Nežádoucí účinky

Látka je organizací FDA považována v malém množství za bezpečnou. Nicméně existují důkazy o vzniklých příznacích astmatu, anafylaxe nebo o příznacích poruch chování, bolestí hlavy, nevolností. Jsou známy případy smrti astmatiků v souvisloti se siřičitany.

Doplňující informace

Přijatelná denní dávka 0 - 0,7 mg/kg tělesné hmotnosti. ANZFS uvádí, že je dobrou výrobní zvyklosti nepřidávat více než 350 mg/kg potravinové hmotnosti. Ve většině případů výrobci používají množství menší než jsou doporučená nebo omezují množství cukru, což vede k rychlejšímu odbourání siřičitanů. V roce 1980 organizace FDA oznámila, že látka obdržela status GRAS (generally recognized as safe - tzn. že je látka považována za bezpečnou). Dále konstatovala, že v množstvích, ve kterých se látka přidává do potravin, je bezpečná. V omezeném množství se smí používat v ČR (celé EU) i v USA.


Potraviny obsahující toto éčko

Nejnovější články

O kvalitě mléčných výrobků

Redaktoři dTestu pravidelně rozebírají své testování či zajímavosti, ať už od…

Obědy ve školách se změní

Školní jídelny se připravují na plánovanou změnu spotřebního koše, jehož podobu…

Zlobí vás "smršťování" výrobků?

Zlobí vás shrinkflace neboli "smršťování" velikosti výrobků a nikoli cen? Ve…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?